Ethereum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ethereum
Logo
Vývojář Vitalik Buterin, Gavin Wood
První vydání 30. července 2015
Aktuální verze Frontier (30. července 2015)
Operační systém Linux, Windows, OS X, POSIX compliant
Vyvíjeno v C++, Go, JavaScript, Python, Java, node.js
Licence GPL3, MIT, LGPL, etc..
Web www.ethereum.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ethereum je kryptoměna založená na blockchainu a zároveň decentralizovaný virtuální stroj pro běh „smart contracts” (chytrých kontraktů, dále jen kontraktů).

Tyto kontrakty lze vnímat jako bloky programového kódu, které jsou vykonávány celou sítí ověřitelným a nezmanipulovatelným způsobem. Jednou vložené do sítě poté provádějí zadaný, turingovsky kompletní, program, dokud jim nedojde Ether (jednotka kryptoměny). Ether může být dále doplňován zasláním od uživatelů, nebo jiných kontraktů. Kontrakty tedy mohou posílat zprávy či Ether ostatním uživatelům, nebo kontraktům.

Autorem Etherea je Vitalik Buterin, který koncept poprvé popsal ke konci roku 2013[1], spolu s Gavinem Woodem, který koncept formalizoval na začátku roku 2014 v takzvaném Yellow Paperu[2].

Síť je spuštěna pro uživatele od 30. července 2015 v režimu Frontier (veřejný beta test). Koncept Etherea spadá mezi next-generation kryptoměny, někdy také nazývané jako Bitcoin 2.0”.

Události kolem zcizení etherů[editovat | editovat zdroj]

Dne 18. června 2016 kvůli chybě ve zdrojovém kódu byly provedeny právoplatné transakce, které měly za následek "zcizení" 3,6 milionu etherů. V tehdejší ceně se jednalo o cca 50 milionů dolarů.

V průběhu dalších dní byl většinovou silou sítě odhlasován zásah (Hard fork) do ethereové sítě s cílem vrátit "ukradené" ethery investorům.

Odhlasovaný Hard fork byl úspěsný, proveden dne 20. července 2016, vytěžením bloku 1 920 000.

Decentralizovaná povaha sítě ovšem neumožňuje ani tvůrcům zastavení původního blockchainu. Starý blockchain, který měl po prvním dni pouze 0,5% sílu, odpůrci zásahů do sítě nadále udržují tento blockchain v chodu. Tito odpůrci prohlásili původní blockchain za apolitický a nezmanipulovatelný a vznikla nová měna, dočasně nazvaná Ethereum Classic.

Od 24. července 2016 je Ethereum Classic obchodovatelná na jedné z největších burz kryptoměn Poloniex. Především díky možnosti obchodovat novou měnu se ke starému blockchainu opět připojilo více lidí a síla sítě dosahovala dne 26.7.2016 již 8% sítě nového blockchainu. V roce 2018 se Ethereum Classic pohybuje okolo 20 místa v tržní kapitalizaci kryptoměn a celková hodnota všech ETC tokenů přesahuje 1,7 miliardy amerických dolarů.[3]

Existují tedy dnes dvě Ethereové sítě, které provádění transakce a chytré kontrakty, zatím s velmi odlišnou cenou. Kdo ale držel měnu ether v době před rozdělením, měl nárok na stejný objem jednotek v obou kryptoměnách.[4]

Enterprise Ethereum Alliance (EEA)[editovat | editovat zdroj]

V březnu 2017 se různé blockchain startupy, výzkumné skupiny a společnosti Fortune 500 oznámili vytvoření Enterprise Ethereum Alliance (EEA) s 30 zakládajícími členy. Do května měla organizace 116 členů, vč. ConsenSys, Microsoft, Intel, ING a dalších.

Účelem EEA je koordinace vývoje open-source verze, i neveřejné části blockchainu určené k řešení korporátních problémů v bankovnictví, managementu, zdravotnictví, aj. za spolupráce s ostatními vývojáři z EEA. Někteří členové aliance projevili zájem o implementaci nepřístupných části do veřejného Etheruem blockchain, jsou zde ale velké pochybnosti v podobě možných bezpečnostních a regulačních problémů spojené se vzájemným přemostěním blockchainů.

Před červencem 2017 má EEA již 150 členů. nově např. MasterCard, Cisco Systems, nebo Scotia Bank

Zakoupení[editovat | editovat zdroj]

Ethereum lze směnit za Bitcoin na některé ze světových burz, kde je obchodováno. Těmi můžou být například Poloniex.com, nebo Kraken.com.

Ethereum lze zakoupit i např. pomocí SEPA převodu na burze coinbase.com. Stejně tak jako u českých směnáren je zde ale při vyšších částkách nutné podstoupit proces ověření identity.

Od 17. srpna 2017 umožňuje Ethereum obchodovat i burza bitstamp (jedna z prvních burz obchodujících Bitcoin).[zdroj?]

Těžba[editovat | editovat zdroj]

Na rozdíl od Bitcoinu lze Ether relativně snadno těžit grafickými kartami místo specializovaných minerů. V roce 2018 ale začínají programátoři testovat pro ověřování transakcí a zapisování do blockchainu koncept proof-of-stake namísto proof-of-work. Bloky by tak do řetězce transakcí nepřidávali těžaři, ale přímo majitelé velkého množství etherů. [5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ethereum na anglické Wikipedii.

  1. BUTERIN, Vitalik. Ethereum: A Next-Generation Cryptocurrency and Decentralized Application Platform [online]. 2014-01-23 [cit. 2014-04-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. WOOD, Gavin. Ethereum: A Secure Decentralised Generalised Transaction Ledger [online]. 2014-04-06 [cit. 2015-02-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. TRADE-ARENA.CZ. Ethereum Classic (ETC) - jak funguje a kde koupit | Trade-Arena.cz. www.tradearena.cz [online]. [cit. 2018-03-19]. Dostupné online. 
  4. MIKSA, Martin. Co je Ethereum: vše co byste měli vědět o tak trochu jiné kryptoměně. Živě.cz. Dostupné online [cit. 2018-02-23]. (česky) 
  5. Ethereum - těžba, cena, vývoj ceny a jak ho koupit - E15.cz. E15.cz. Dostupné online [cit. 2018-02-12]. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]