Digitální měna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Digitální měna je označení měny, která je elektronicky vytvořená a uložená (na rozdíl od fyzické měny, jako jsou bankovky a mince). Některé digitální měny jako například Bitcoin jsou kryptoměny. Jako tradiční peníze mohou být tyto měny použity pro nákup fyzického zboží a služeb, ale mohou být také omezeny na určité společenství jako například pro použití uvnitř online her nebo sociálních sítí.

Digitální měny můžeme klasifikovat především dle jejich decentralizovanosti. Neboť měny bez jakéhokoliv krytí jak fungují v současném finančním systému jsou obrovská bezpečností hrozba. Decentralizace a konsensus protokol kryptoměn je jediné dosud fungující řešení spolehlivé a bezpečné digitální měny. Závěřem je možné říci, že na škále mezi virtuálností a decentralizovaností je bitcoin spíšeš hodně vpravo a bezhotovostní peníze v bankách spíše vlevo. Jelikož jen několik stran a velkých stakeholders má přehled o stavech účtů.

Kryptoměna[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Kryptoměna.

Kryptoměna je typ digitální měny, která se opírá o kryptografii pro řetězení digitálních podpisů jednotlivých převodů, peer-to-peer sítě a decentralizace. Nejznámější a nejrozšířenější kryptoměnou je Bitcoin. Mnoho dalších kryptoměn je založeno na Bitcoinu.