Finanční transakce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Finanční transakce je smlouva, ujednání nebo jiná změna mezi kupujícím a prodávajícím směřující k výměně aktiva za platbu, většinou zboží nebo služby za peníze. Její součástí je změna finančního stavu dvou nebo více právnických či fyzických osob. Kupující a prodávající jsou samostatné účetní jednotky nebo entity a transakce obvykle zahrnují výměnu hodnot , informací, zboží, služeb a peněz. V případě, že zboží se směňuje v jeden čas a peníze jindy, jedná se stále o jednu transakci. Její první část je například předání peněz a druhá část obdržení zboží.

Finanční transakci obvykle provázejí ještě transakční náklady, což jsou další náklady jedné nebo obou stran, které bezprostředně souvisejí s uzavřením transakce. Může mezi ně patřit například získávání informací, doprava, skladování, pojištění a podobně.

Opakem finanční transakce je dar, ale také barterový neboli směnný obchod, což je výměna zboží nebo služeb za jiné zboží nebo služby bez použití peněz.

Příklady transakcí[editovat | editovat zdroj]

Nákup/Prodej[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Obchod.

Nejběžnější transakce, spočívá ve směňování zboží nebo služeb za peníze. Tato transakce má za následek pokles finančního stavu u kupujícího a zvýšené příjmy prodávajících.

Půjčka[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Zápůjčka.

Transakce, při které věřitel dává dlužníkovi najednou určité množství peněz oplátkou za více menších splátek dlužníka věřiteli v průběhu sjednané doby, obvykle podle stanoveného harmonogramu. Součet splátek je obvykle vyšší, než jistina, rozdíl se označuje jako úrok.

Hypotéka[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Hypotéka.

Kombinace nákupu a půjčky. Věřitel poskytuje dlužníkovi značnou sumu peněz na nákup velmi drahé věci, typicky nemovitosti. Dlužník na oplátku souhlasí, že dá tuto věc nebo jiný předmět vysoké hodnoty věřiteli, pokud by půjčka nebyla splacena včas. Tato záruka splacení je známá jako kolaterál.

Bankovní účet[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Bankovní účet.

Nástroj, který zaznamenává finanční transakce mezi klientem a bankou a sleduje tak finanční situaci klienta. Bankovnictví je typ podnikání, který je téměř výhradně založen na finančních transakcích. Bankovní účet můžeme také chápat jako specifický typ úvěru poskytnutého důvěryhodné instituci (bance).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Financial transaction na anglické Wikipedii.