Dropovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Dropovití

alternativní popis obrázku chybí
Drop kori (Ardeotis kori)
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neognathae)
Řád: krátkokřídlí (Gruiformes)
Čeleď: dropovití (Otididae)
Rafinesque, 1815
Rody
 • Afrotis
 • Ardeotis
 • Chlamydotis
 • Eupodotis
 • Houbaropsis
 • Lissotis
 • Lophotis
 • Neotis
 • Otis
 • Sypheotides
 • Tetrax
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dropovití (Otididae) jsou velcí ptáci z řádu krátkokřídlých někdy řazení do zvláštního řádu dropi (Otidiformes). Dropi patří k největším létajícím ptákům; jsou známí především svým unikátním chováním v průběhu toku. Mimo období toku žijí skrytě a jsou často přehlíženi vzhledem k dokonalému kryptickému zbarvení. Žijí v otevřených travnatých oblastech mírného a tropického pásu Starého světa; nejrozšířenější jsou v tropech Afriky, odkud zasahují do mírného pásu Eurasie (od Evropy po východní Sibiř), navíc žijí v Indii a Austrálii. V současné době je rozlišováno 26 druhů dropů, kteří kolonizovali veškeré vhodné biotopy v oblasti svého rozšíření.[1][2] Na území ČR byly zjištěny tři druhy dropů.

Ochrana dropů[editovat | editovat zdroj]

Řada druhů dropů patří mezi ohrožené druhy - z celkového počtu 26 druhů jsou čtyři zařazeny mezi kriticky ohrožené, ohrožené nebo zranitelné a další čtyři jako téměř ohrožené. U ostatních druhů dochází přinejmenším ke změnám jejich statusu. V současné době existuje řada národních a mezinárodních programů, zaměřených na ochranu vybraných druhů.[2]

Fylogeneze[editovat | editovat zdroj]

drop šedotemenný (Afrotis afraoides)

Původ dropů je třeba hledat v jižní nebo východní části subsaharské Afriky; nejstarší uváděný zástupce čeledi (Paleotis weigelti ze středního eocénu Geiseltalské hnědouhelné oblasti v Německu), podporující evropský původ skupiny, se ukázal být ve skutečnosti malým druhem pštrosa. V průběhu miocénu a pliocénu došlo k výraznému rozšíření dropu, přičemž kolonizovali Evropu a Asii. Do Austrálie se evidentně rozšířili až v nedávné době (drop australský, Ardeotis australis). Fosilní doklady jsou velmi chudé. Jejich další vývoj je dosud málo prozkoumaný, což se odráží v nejednotnosti taxonomie a různém počtu uznávaných rodů. Výzkumy DNA prokázaly vzájemnou příbuznost těchto dvojic rodů: Ardeotis a Neotis, Afrotis a Eupodotis, Chlamydotis a Otis.

Molekulární výzkumy ukázaly několik nesouladů s tradiční taxonomií. Především nebyl zjištěn žádný rozdíl mezi dropy rodů Ardeotis a Neotis, kteří by tak měli být zahrnuti do jediného rodu. Dříve navrhované širší pojetí rodu Eupodotis se ukazuje jako neopodstatněné, protože rody Lophotis, Ardeotis a Lissotis se od zástupců tohoto rodu oddělily před významnou dobou a tvoří samostatné linie. Rovněž postavení dropa Rüppellova (Eupodotis rueppellii) je velmi nejasné; druh se výrazně geneticky liší od ostatních zástupců rodu a zdá se být opodstatněné jeho původní řazení do samostatného rodu Heterotetrax.

Rovněž nejasným zůstává postavení rodu Otis v rámci čeledi. Analýzy DNA ukazují, že nejblíže příbuzným je oproti tradičním domněnkám rodu Chlamydotis.[2]

Klasifikace[editovat | editovat zdroj]

drop australský (Ardeotis australis), jediný australský zástupce čeledi
drop bělobřichý (Eupodotis senegalensis)
drop indický (Sypheotides indicus)

Pozn.: V následujícím seznamu jsou uvedeny jen žijící druhy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. BRODERS, Olaf; OSBORNE, Tim; WINK, Michael. A mtDNA phylogeny of bustards (family Otididae) based on nucleotide sequences of cytochrome b-gene. Journal für Ornithology. 2003, roč. 144, s. 176-185. Dostupné online.  
 2. a b c PITRA, Christian; LIECKFELDT, Dietmar; FRAHNERT, Sylke; FICKEL, Joerns. Phylogenetic relationships and ancestral areas of the bustards (Gruiformes: Otididae), inferred from mitochondrial DNA and nuclear intron sequences. Molecular Phylogenetics and Evolution. 2002, roč. 23, s. 63-74. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]