Drop bengálský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxDrop bengálský
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
kriticky ohrožený
kriticky ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádkrátkokřídlí (Gruiformes)
Čeleďdropovití (Otididae)
RodHoubaropsis
Binomické jméno
Houbaropsis bengalensis
Gmelin, 1789
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Drop bengálský (Houbaropsis bengalensis) je kriticky ohrožený druh ptáka z čeledi dropovitých a monotypického rodu Houbaropsis, žijící v jižní a jihovýchodní Asii.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dospělí ptáci dosahují délky 66–68 cm, výšky okolo 55 cm a váží mezi 1,2 a 2 kg, přičemž samice bývají o něco větší. Samci mají nápadný svatební šat: černá hlava, hruď a břicho, rezavě hnědý hřbet a velké bílé skvrny na křídlech, na temeni jim splývá chocholka z peří. Samice a mláďata jsou zbarveny okrově až hnědě, střídání světlejších a tmavších ploch jim umožňuje splynout s okolní vegetací. Dropi obývají pravidelně zaplavované travnaté nížiny s roztroušenými keři, živí se semeny a plody rostlin i hmyzem a drobnými obratlovci. Období rozmnožování trvá od března do května, v jedné snůšce bývá jedno nebo dvě vejce. Mláďata se líhnou po 25-28 dnech a jsou brzy soběstačná.

Ochrana[editovat | editovat zdroj]

Drop bengálský je plachý živočich, který obtížně snáší blízkost lidí. Stále intenzivnější zemědělské využívání krajiny ho připravilo o většinu původních stanovišť, na počátku 21. století zbyly izolované populace v terajích pod Himálajem (zejména národní park Čitvan a národní park Kaziranga), v Kambodži okolo jezera Tonlésap a v jižním Vietnamu. Počet dospělých jedinců se odhaduje mezi pěti sty a tisícem kusů. V roce 2006 byla v Kambodži vyhlášena ochrana území obývaného dropem bengálským: podle organizace BirdLife International to neznamená omezování zemědělců (drop je vázán na kulturní krajinu), ale důraz na tradiční šetrné metody obdělávání půdy.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-27]
  2. Česká společnost ornitologická

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]