Přeskočit na obsah

Kozinec písečný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxKozinec písečný
alternativní popis obrázku chybí
Kozinec písečný (Astragalus arenarius)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádbobotvaré (Fabales)
Čeleďbobovité (Fabaceae)
Rodkozinec (Astragalus)
Binomické jméno
Astragalus arenarius
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nákres kozince písečného

Kozinec písečný (Astragalus arenarius) je nízká, většinou poléhavá bylina rostoucí na písčitých stanovištích. Je to reliktní druh ze širokého rodu kozinec, v České republice je ohrožen vyhynutím.

Výskyt

Druh pochází z písečných stepí ve Středním Rusku, ze sarmatské oblasti zahrnující území okolo dnešního Černého a Kaspického moře včetně jižní Ukrajiny. Odtamtud se v teplém boreálu (asi v létech 7000 až 5000 př. n. l.) dostával na západ koridorem severně od Karpat. Jako vzpomínka na tuto dobu zůstal řídce rozšířen od povodí Kamy na východě po střední Odru na západě. Mimo tato území se dostal na jih Švédska i Finska a do Pobaltí.

České republice roste na západní hranici svého areálu. Vyskytuje se pouze na několika málo místech v Čechách kde osídluje suché písčité půdy a přesypy vátých písků. V poslední době byl zjištěn pouze na přechodně chráněné plošeobci ZdelovTýniště nad Orlicí a poblíž železniční tratěBorohrádkuokrese Rychnov nad Kněžnou, v Hradčanských stěnáchMimoněokrese Česká Lípa a v národní přírodní památce Semínský přesypokrese Pardubice.

Popis

Vytrvalá rostlina s lodyhou 15 až 35 cm dlouhou která je větvená, poléhavá nebo vystoupavá. Střídavě vyrůstající řapíkaté zpeřené listy, asi 5 cm dlouhé, mají čtyři až osm párů čárkovitě podlouhlých lístků. Lodyhy i lístky jsou porostlé jemnými bílými chloupky.

úžlabí listů rostou na přímých, 2 až 5 cm dlouhých stopkách řídká hroznovitá květenství složena se čtyř až osmi krátce stopkatých květů s úzce trojúhelníkovitými listeny. Oboupohlavné květy mají lysý kalich s pěti nestejnými úzkými laloky a světle fialovou neb červenofialovou korunu až 1,5 cm dlouhou. Její pavéza je podlouhlá, na vrcholu vykrojená a člunek je kratší než křídla. Ve květech je dále po deseti tyčinkách a jednom pestíku. Rozkvétají v červnu a červenci a jsou opylovány hmyzem kterému poskytují nektar.

Plody jsou okolo 2 cm dlouhé, jemně chlupaté lusky. Obsahují 5 až 12 tmavě hnědých ledvinovitých semen asi 2 mm dlouhých a 1,5 mm širokých. Ploidie druhu je 2n = 16.

Ohrožení

Kozinec písečný je konkurenčně slabá rostlina a snadno ze stanoviště vymizí, např. pokud dojde k zastínění statnějšími rostlinami. Vhodných míst mu stále ubývá, mnoho písčin bylo přeměněno na borové lesy nebo zarostly bylinnou vegetaci či náletovými dřevinami. Je proto v „Seznamu zvláště chráněných druhů rostlin“ stanoveném vyhláškou Ministerstva životního prostředí ČR č. 395/1992 Sb. ve znění vyhl. č.175/2006 Sb. i v „Červeném seznamu cévnatých rostlin České republiky“ považován za druh kriticky ohrožený (§1,C1t).[2][3][4][5][6]

Reference

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-03].
  2. GUTZEROVÁ, Naděžda. BOTANY.cz: Kozinec písečný [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 05.06.2010 [cit. 2015-04-09]. Dostupné online. 
  3. VOSKERUŠOVÁ, Hana. Fytogeograficky významné druhy regionu Orlických hor a Podorlicka:Kozinec písečný [online]. Muzeum a galerie Orlických hor, Rychnov nad Kněžnou [cit. 2015-04-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-05. 
  4. Databáze C1 rostlin: Kozinec písečný [online]. Informační systém ochrany přírody, AOPK ČR, Praha [cit. 2015-04-09]. Dostupné online. 
  5. NOVOTNÁ, Petra. Portál české flory: Květena: Kozinec písečný [online]. PřF, Univerzita Palackého, Olomouc [cit. 2015-04-09]. Dostupné online. 
  6. Finland Nature and Species: Astragalus arenarius [online]. Luonto Porti Nature Gate, Helsinki, FI [cit. 2015-04-09]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy