Şehzade Bayezid

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Şehzade Bayezid
Osmanská miniatura zachycující Suleymana I. se svým synem Şehzadem Bayezidem
Narození 1525
Istanbul
Úmrtí 25. září 1561 (ve věku 35–36 let)
Kazvín
Manžel(ka) Fatma Haseki Sultan
Děti Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ15578687
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ24351596
Rodiče Sulejman I. a Roxelana
Příbuzní Mihrimah Sultan
Şehzade Mustafa
Selim II.
Şehzade Mehmed
Şehzade Abdullah
Şehzade Murad
Şehzade Cihangir
Raziye Sultan
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Şehzade Bayezid (1525, Konstantinopol, Osmanská říše25. září 1561, Safavid, Persie) byl osmanský princ (turecky: şehzade), jeden z následníků na osmanský trůn a post sultána.

Život[editovat | editovat zdroj]

Bayezid byl syn sultána Suleymana I. (14941566), známý jako Velkolepý či Nádherný, a jeho oblíbenkyně a později legální manželky Hürrem Sultan (cca 15001558).

Každý osmanský princ a možný budoucí sultán byl poslán do provincie, ve které se stal guvernérem a de facto jí vládl. Bayezid se stal guvernérem provincie Anatolia (turecky sancak). Nicméně během otcovy 12. výpravy v roce 1553 do Načičevanu, části moderního Ázerbájdžánu, byl poslán do Edirne, hlavní evropské části Osmanské říše. Bylo to kvůli kontrole Rumelie, kterou během výpravy nemohl hlídat jeden z jeho bratrů. Během této výpravy byl popraven jeho starší nevlastní bratr Şehzade Mustafa. Zprávy o popravě pobouřily celou říší, největší rebélie byly právě v Rumelii, kterou měl Bayezid dočasně na starost. Nepokoje uklidnil až Suleyman vracející se z výpravy.

Boj o trůn[editovat | editovat zdroj]

Suleyman měl pět synů. Jeho druhý syn Mehmed zemřel v roce 1543. Po popravě Mustafy v roce 1553, který byl první v pořadí na trůn a smrti Şehzade Cihangira, nejmladšího bratra, který byl od narození slabší a nemocný, zůstali už jen dva potenciální sultáni : Şehzade Selim (později Sultán Selim II.) a právě Bayezid. Selim byl guvernérem provincie Manisa a Bayezid byl guvernérem Kütahya, dvou velkých měst významných stejně jako Konstantinopol, tehdejší hlavní město.

Když bylo Suleymanovi 60 let, boj o trůn mezi dvěma bratry začal. Suleyman nechtěl, aby došlo k vraždě a tak bratry rozdělil; Selim byl poslán do provincie Konya a Bayezid do provincie Amasya. Obě provincie byly příliš vzdálené od Konstantinopole. Selim byl rychlý a okamžitě se přesunul do Konye. Bayezid však protestoval a nechtěl odjet do Amasye kvůli tomu, že tam byl poslán Mustafa a následně byl popraven. Myslel si, že otec s ním má stejné úmysly. Pobouřený Suleyman nazval Bayezida rebelem a vydal nařízení, že po jeho smrti bude sultánem Selim. To však nezastavilo bratry v boji, Selim společně se Sokollu Mehmetem Pashou plánoval zabít Bayezida kousek od Konye 31. května 1559.

Bayezid po bojích se Selimem[editovat | editovat zdroj]

Bayezid nakonec odjel do Amasye, ze které pak odjel do Persie se svými syny a malou armádou. Bayezida přivítal sám perský šáh Tahmasp, který byl úhlavním nepřítelem sultána Suleymana a Osmanské říše. Jakmile se o tom Suleyman dozvěděl, vyrazil společně se Selimem a velkým vojskem do Persie. Když přijel, šáh vydal Bayezida Suleymanovi. Nakonec byl Bayezid popraven společně se svými syny 25. září 1561 v Safavidu v Persii.

Manželka a rodina[editovat | editovat zdroj]

Bayezid se oženil s jednou ze svých konkubín Fatmou Sultan, která mu porodila pět synů a čtyři dcery.

Synové[editovat | editovat zdroj]

Dcery[editovat | editovat zdroj]

  • Mihrümah Sultan (1547, Kütahya – 1593, Istanbul)
  • Hatice Sultan (narozena a zemřela 1550, Kütahya)
  • Ayşe Sultan (1553 Kütahya – 1572, Tokat)
  • Hanzade Sultan (narozena a zemřela 1556, Kütahya)

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Şehzade Bayezid na anglické Wikipedii.