Velká dunajská nížina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Velká dunajská nížina
Veľká dunajská kotlina
Alföld
Câmpia Tisei
Velika mađarska nizina
Tiské jezero

Nejvyšší bod183 m n. m. (Hoportyó)
Rozloha100 000 km²

Nadřazená jednotkaVýchodopanonská pánev
Sousední
jednotky
Vnitřní Západní Karpaty, Vnější Východní Karpaty, Vnitřní Východní Karpaty, Rumunské Západní Karpaty, Srbské Karpaty
Podřazené
jednotky
Východoslovenská nížina, Dunamenti síkság, Mezőföld, Duna-Tisza közi hátság, Észak-Alföldi síkság, Nyírség, Hajdúság, Nagykunság-Hortobágyi-rónaság, Berettyó-Körösökmenti síkság, Maros hordalékkúp-síkság, Câmpia Timişului, Banatska lesna zaravan, Velikomoravska udolina, Savska nizija, Dravska nizija, Belső-somogyi homokos hordalékkúp

SvětadílEvropa
StátSlovensko Slovensko
Maďarsko Maďarsko
Ukrajina Ukrajina
Rumunsko Rumunsko
Srbsko Srbsko
Chorvatsko Chorvatsko
Map
PovodíDunaj, Tisa, Körös, Maros
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Velká dunajská nížina, dříve také Velká uherská nížina[1] (slovensky Veľká dunajská kotlina, maďarsky (Nagy)Alföld, rumunsky Câmpia Tisei, chorvatsky Velika mađarska nizina, ukrajinsky Закарпатська низовина) je geomorfologická subprovincie Východopanonské pánveMaďarsku, na východním Slovensku (Východoslovenská nížina), na Ukrajině, v Rumunsku, v Srbsku a Chorvatsku. Je hlavní částí Panonské pánve. Leží v povodí Tisy a v maďarsko-srbském úseku Dunaje.[2]

Charakter území

Je utvořena mořskými a jezerními usazeninami, které zde již od konce třetihor pokrývají vrstvy nánosů z řek a větrů. Jde o plochou a monotónní rovinu, kterou protéká řeka Tisa. Pokryta je úrodnými sprašemi a aluviálními půdami. Původně se zde nacházela step (pusta), dnes je to jedna z hlavních zemědělských oblastí Evropy. Její nejúrodnější části se nalézají na jihu ve Vojvodině a Banátu.

Geografie

Velkou dunajskou nížinu na západě ohraničuje řeka Dunaj, na severu a východě oblouk Karpat, na jihu pohoří Velký Balkán.

Důležitými městy kotliny jsou:

Související články

Reference

  1. Index českých exonym. Standardizované podoby. Varianty. Zpracoval RNDr. Tomáš Beránek, CSc. a kolektiv. 2. rozšířené a aktualizované. vyd. Praha : Český úřad zeměměřičský a katastrální, 2011. 133 s. ISBN 978-80-86918-64-8. S. 82.
  2. KRÁL, Václav. Fyzická geografie Evropy. Praha: Academia, 1999. ISBN 80-200-0684-2. S. 148 - 149.

Externí odkazy