Zrenjanin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zrenjanin
Зрењанин
ZrenjaninBegej.JPG
Zrenjanin – znak
znak
poloha
zeměpisné souřadnice:
stát: Srbsko Srbsko
autonomní oblast: Vojvodina
okruh: Středobanátský
opština: Zrenjanin
Zrenjanin
Red pog.png
Zrenjanin
rozloha a obyvatelstvo
počet obyvatel: 76 511 (2011)
správa
oficiální web: http://www.zrenjanin.rs/

Zrenjanin (srbsky:Зрењанин, maďarsky:Nagybecskerek) je město v srbské autonomní oblasti Vojvodina. Je správním centrem Středobanátského okruhu. Spolu s okolními vesnicemi tvoří opštinu Zrenjanin. Několik kilometrů západně od města se nachází řeka Tisa a Zrenjaninem samotným protéká řeka Begej. V roce 2011 mělo město 76 511 obyvatel, z toho 71 % Srbů a 13 % Maďarů.

První zmínka o městě pochází z roku 1331, v roce 1441 se nachází první zmínka o Bečkerecké pevnosti. Město se původně jmenovalo Veliki Bečkerek, v roce 1935 bylo přejmenováno na Petrovgrad[1] podle krále Petra I.[zdroj?] Posledním přejmenováním město prošlo v roce 1946, kdy dostalo město dnešní jméno Zrenjanin podle partyzánského bojovníka Žarka Zrenjanina.[1] V současné době je Zrenjanin centrem převážně zemědělské výroby; od roku 1746 má vlastní pivovar.[1] Polovina veškerých průmyslových objektů se věnuje potravinářství.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c STAMENKOVIĆ, Srboljub. Geografska enciklopedija naselja Srbije 2 (Ž-Lj). Beograd : Stručna knjiga, 2000. ISBN 86-82657-14-7. Kapitola Zrenjanin, s. 57. (srbština) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]