Václav Cílek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
RNDr. Václav Cílek
Václav Cílek
Václav Cílek
Jiná jména geolog a klimatolog[zdroj?]
Narození 5. listopadu 1955 (59 let)
Brno - Židenice, Československo
Národnost česká
Vzdělání Univerzita Karlova
Zaměstnavatel Geologický ústav AV ČR
Ocenění Cena ministra životního prostředí
Některá data mohou pocházet z datové položky.

RNDr. Václav Cílek, CSc. (* 5. listopadu 1955, Brno - Židenice) je český geolog, klimatolog[zdroj?], spisovatel, filosof, překladatel taoistických a zenových textů a popularizátor vědy.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Střední školu studoval také v Tanzanii, poté vystudoval hornickou průmyslovku v Příbrami a přírodovědeckou fakultu – obor geologie na Univerzitě Karlově v Praze.

V letech 19801990 pracoval v Hornickém ústavu Akademie věd ČR. Od roku 1990 pracoval v Geologickém ústavu Akademie věd ČR a v letech 19942001 pak na částečný úvazek v Centru teoretických studií. Od roku 2004 byl ředitelem Geologického ústavu Akademie věd ČR, ale roku 2012 se rozhodl tento post opustit a vrátit se na místo vědeckého pracovníka, aby se mohl více věnovat odborným výzkumným pracím. Roku 2012 se pak stal novým ředitelem Pavel Bosák.[1] Žije v Praze a má dvě dcery, mladší z nich Eliška Cílková je česká hudební skladatelka.

Přestože se ve své práci zabývá především popularizací vědy, změnami klimatu a prostředí, vývojem české krajiny a interakcemi mezi přírodou a civilizací, najdeme v jeho knihách přesahy směrem k literatuře, religionistice, filozofii, teologii, výtvarnému umění nebo hudbě všech žánrů.

Publicistika[editovat | editovat zdroj]

Václav Cílek spolupracoval na zhruba třiceti knižních titulech, své texty publikuje v řadě časopisů, např. Vesmír, Respekt[2] atd.

Spolupracuje též s Českým rozhlasem a s Českou televizí. Byl např. průvodcem televizních pořadů Putování starými cestami (2005), Aleje jako součást naší krajiny (2007), Kameny v české krajině (2008) a Řeka v proudu času (2009) nebo seriálů Podzemní Čechy (2001) a Podzemní Čechy II (2009), na kterých se též významně podílel autorsky.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Za knihu Krajiny vnitřní a vnější a za následující knihu Makom: Kniha míst získal Cenu Toma Stopparda za rok 2004 (cena za literární eseje). V červnu 2007 získal Cenu ministra životního prostředí „za výrazný přínos k popularizaci české vědy, zejména geologie a klimatologie“. V roce 2009 získal Cenu Nadace VIZE 97[3].

Bibliografie (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.cas.cz/o_avcr/struktura/akademicky_snem/seznam_clenu_as/a-reditele-pracovist-10-14.html
  2. Autor Václav Cílek
  3. XI. Cena Nadace VIZE 97 pro Václava Cílka

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]