Rochov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o obci na Litoměřicku. O části města Úštěk pojednává článek Rochov (Úštěk).
Rochov
status: obec
NUTS 5 (obec): CZ0423 565547
kraj (NUTS 3): Ústecký (CZ042)
okres (NUTS 4): Litoměřice (CZ0423)
obec s rozšířenou působností: Litoměřice
pověřená obec:
historická země: Čechy
katastrální výměra: 3,29 km²
počet obyvatel: 112 (1. 1. 2014)
nadmořská výška: 195 m n. m.
PSČ: 413 01
zákl. sídelní jednotky: 1
části obce: 1
katastrální území: 1
adresa obecního úřadu: Rochov 63
41301 Roudnice nad Labem
starosta / starostka: Jaroslav Jadavan
Oficiální web: http://www.rochov.cz/
E-mail: ou.rochov@tiscali.cz
Rochov na mapě
Rochov
Red pog.png
Rochov
Zdroje k infoboxu a částem obce

Obec Rochov (německy Rochow) se nachází v okrese Litoměřice, kraj Ústecký, zhruba 8 km jižně od Litoměřic. Ke dni 1. 1. 2014 zde žilo 112 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o vsi (Rochou) pochází z roku 1219. Dva statky zde stojící daroval vladyka Troch na Brozanech klášteru sv. Tomáše na Malé Straně řádu sv. Augustina (OSA).

Roku 1677 tyto dva statky s 26 obyvateli koupila od převora kláštera, za 800 kop po 60 fr. rýn. čítaných, Marie Magdalena Venceliová z Bochova, rozená Petráčková z Vokounštejna, vdova po královském apelačním rádci Dr. jur. Pavlu Venceliovi z Bochova, rodem Schwommschneider ze Svitav (více viz heslo Svitavy). Této rodině patřili od r. 1623 sousední Vrbičany a nedaleký Třebušín u Ploskovic, konfiskáty po Smilu Kaplíři ze Sulevic, který byl nejstarším z 21 popravených mužů roku 1621 na Staroměstském náměstí.

Po Marii Magdaleně Venceliové z Bochova dědila dcera Rosina Anna, provdaná za Františka Karla rytíře Kressla z Kvalteberku. Ti a jejich potomci po přeslici (z rodu Puteani) drželi uvedené Vrbičany a Třebušín až do r. 1906.

K dnes žijícím potomkům rodu Venceliů z Bochova, Kresslů z Kvaltenberku či Puteani, po přeslici, náleží příslušníci mnohých významných šlechtických rodů: např. Kinských (větev na Chlumci nad Cidlinou), Silva-Tarouca, Nostitz-Rieneck, potomci Mořice z Lobkowicz (např. bývalý ministr obrany ČR RNDr. Michael Lobkowicz) a dále také současný vládnoucí kníže Hans Adam II. z Liechtensteina! Jeden z potomků Venceliů z Bochova také pojal za manželku vnučku posledního českého krále a císaře rakousko-uherského Karla I., blahoslaveného Karla z Domu habsburského.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]