Vědomice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vědomice
Hlavní silnice v obci

Hlavní silnice v obci

znak obce Vědomicevlajka obce Vědomiceznakvlajka

status: obec
NUTS 5 (obec): CZ0423 565831
kraj (NUTS 3): Ústecký (CZ042)
okres (NUTS 4): Litoměřice (CZ0423)
obec s rozšířenou působností: Roudnice nad Labem
pověřená obec:
historická země: Čechy
katastrální výměra: 5,46 km²
počet obyvatel: 884 (1. 1. 2014)
nadmořská výška: 155 m n. m.
PSČ: 413 01
zákl. sídelní jednotky: 2
části obce: 1
katastrální území: 1
adresa obecního úřadu: Na průhonu 270
Vědomice
41301 Roudnice nad Labem
starosta / starostka: Václav Tyl
Oficiální web: http://www.vedomice.cz
E-mail: obec.vedomice@worldonline.cz
Vědomice na mapě
Vědomice
Red pog.png
Vědomice
Zdroje k infoboxu a částem obce
Commons-logo.svg multimediální obsah na Commons

Obec Vědomice se nachází v okrese Litoměřice, kraj Ústecký, na pravém břehu řeky Labe naproti městu Roudnice nad Labem. Tvoří ji dvě základní sídelní jednotky – Vědomice a Zavadilka. Ke dni 25. 2. 2008 zde žilo 1260 obyvatel, z toho je 697 mužů a 563 žen[1].

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1555 v Deskách zemských. Zápis připomíná starší zmínku o Vědomicích z roku 1505, kdy se po smrti Půty Švihovského z Rýzmberka ujali panství Roudnice jeho synové. Tato zpráva je považována za vůbec nejstarší, jak svědčí archeologický nález kostrového hrobu kultury zvoncových pohárů 2700-2400 let př. n. l.). Katastr obce leží v oblasti známé pod historicko-geografickým pojmem Zálabí. Vědomice zaujímaly důležitou polohu na pravobřežním počátku pokračování důležité zemské cesty zvané lužická, která překračovala Labe v místě brodu v Roudnici n.L. Později byl brod nahrazen mostem. Spolek pro obnovu venkova, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a svaz měst a obcí ČR udělil obci Vědomice první místo v soutěži "Vesnice roku" 1999 v regionu severní Čechy - Chomutov.

Rozvoj obce[editovat | editovat zdroj]

Venkovská výstavba Vědomic je spíše chalupářského charakteru bez větších statků. V poslední době zde dochází ke značně rozsáhlé výstavbě. Nejnovější část Vědomic připomíná spíše městské čtvrti. Právě tato okolnost je způsobena blízkostí dálnice s dobrým spojením do Prahy a Ústí n. L. a v neposlední řadě pěkným prostředím v obci.

Rekreace a sport[editovat | editovat zdroj]

Fotbalové hřiště na severu Vědomic

Vědomice jsou známy jako rekreační oblast se 810 obyvateli, jejichž průměrný věk je 39 let. V obci je mnoho možností sportovního a rekreačního vyžití. Jsou zde zařízení sportovních klubů z Roudnice n.L., např. Fotbalová hřiště, plavecký bazén, baseballové hřiště, tenisové kurty, kanoistika, veslařská a jachtařská loděnice. Celý komplex se nachází v okolí sportovní haly na pravém břehu řeky Labe. Pro návštěvníky Podřipska je možnost ubytování přímo v obci v Penzionu v ulici Roudnické. Pro turisty pak ve sportovním areálu "Pod Lipou" v chatkách, srubech nebo přímo ve sportovní hale, případně provozní budově fotbalistů.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Zemědělský dvůr - poplužní statek čp. 12
  • Loděnice čp. 118

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Aktuální statistické informace z MVČR

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]