Antalya

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Antalya
Pohled na Antalyu
Pohled na Antalyu
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 39 m n. m.
stát: Turecko Turecko
oblast: Akdeniz Bölgesi
provincie: Antalya
Antalya
Red pog.png
Antalya
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 20,815 km²
počet obyvatel: 1 001 318
správa
starosta: Mustafa Akaydın
oficiální web: http://www.antalya.bel.tr/

Antalya, dříve známá také jako Adalia, je město a přístav nacházející se na tureckém pobřeží Středozemního moře, na Turecké riviéře s přibližně 1,1 milionem obyvatel. Město je centrem a sídlem stejnojmenné provincie a turistickým letoviskem. Je to třetí nejnavštěvovanější město světa podle počtu mezinárodních příletů (k roku 2012).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Antalya byla založena jako Attaleia pergamonským králem Attalem II. ve 2. století př. n. l.; v celé provincii je také mnoho měst z dob starověké Lýkie, Pamfýlie a Pisídie.

Části města[editovat | editovat zdroj]

Díky unikátní kombinaci historických památek a příjemného středomořského pobřeží je Antalya ideálním turistickým letoviskem, často nazývaným jako „centrum tureckého turismu“. Mezi přístavem a žijícím centrem města se nachází Kaleici, staré město postavené ještě v dobách řeckého osídlení Antalyi. Mezi starými domy jsou úzké dlážděné uličky. Přestože jsou ve městě nyní hlavně hotely a obchody pro turisty, stále jsou zde velmi dobře patrné stopy po Byzantincích, Římanech a Seldžucích. Velká část nalezených archeologických vykopávek je umístěna v Archeologickém muzeu.

Významné stavby[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]