Amedeo Modigliani

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Modigliani

Amedeo Clemente Modigliani (12. července 1884, Livorno24. ledna 1920, Paříž) byl italský malíř a sochař židovského původu. Narodil se v toskánském Livornu. Jeho matka byla vdovou po bankéři a podporovala malířské sklony svého syna, který nemohl navštěvovat školu ze zdravotních důvodů. Začal studovat umění v Itálii, navštívil Florencii, Řím, Neapol a Capri; ve Florencii se nadchl pro staré mistry. Od 1902 studoval na akademii ve Florencii a pak v Benátkách. V roce 1906 se přestěhoval do Paříže, kde si naplno osvojil svůj specifický styl malby ovlivněn umělci v okruhu svých přátel, primitivním uměním, ale stylisticky šel svou cestou. Jeho hlavním galeristou a blízkým přítelem byl spisovatel polského původu Léopold Zborowski.

Postihla ho tuberkulóza. Nemocen byl většinu života, především kvůli svému bohémskému stylu života, spojeného s nadměrnou konzumací hašiše a alkoholu a promiskuitě. Zemřel v 35 letech. Jeho žena Jeanne Hébuterne o několik dnů později i přes to, že byla těhotná, spáchala sebevraždu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • COMAY, Joan; COHN-SHERBOK, Lavinia. Who's Who in Jewish History: After the Period of the Old Testament. London : Routledge, 2002. 407 s. Dostupné online. ISBN 978-0415260305. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu