Vikev kašubská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxVikev kašubská
alternativní popis obrázku chybí
Vikev kašubská (Vicia cassubica)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád bobotvaré (Fabales)
Čeleď bobovité (Fabaceae)
Rod vikev (Vicia)
Binomické jméno
Vicia cassubica
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zobrazení vikve kašubské

Vikev kašubská (Vicia cassubica) je vytrvalá, planě rostoucí rostlina, jeden z mnoha druhů rodu vikev. Druhové jméno je odvozeno od severopolského Kašubska, části historické oblasti Pomořansko.

Areál druhu se rozprostírá hlavně ve střední a východní Evropě. Na západě je ohraničen Francií, na jihu Apeninským a Balkánským poloostrovem, na severu Skandinávií a na východě sahá přes Malou Asii a Kavkaz po Ural a okolí Kaspického moře.

České republice roste jen roztroušeně, v ČecháchČeském krasu, okolí Křivoklátu, Českém středohoří a ve středním Polabí, na Moravě na Hodonínsku a v Chřibech.[1][2]

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje se na okrajích lesů a vinic, v ovocných sadech, řídkých křovinách i na lesních pasekách a světlinách; všeobecně preferuje světlá a teplá stanoviště. Nejlépe se ji daří na hlubších a sušších půdách, ve spraších nebo písčinách. Roste od nížin do podhůří, v nižších polohách je ale hojnější. Obvykle vykvétá od června do srpna.[2][3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vikev kašubská je vytrvalou bylinou s přímou nebo vystoupavou lodyhou dlouhou 30 až 80 cm. Tato hranatá, hrubá, hnědozelená, odstále chlupatá lodyha vyrůstá z tlustého, plazivého kořene. Listy zakončené krátkým, rozvětvený úponkem bývají osmi až dvanáctijařmé. Krátce řapíčkaté lístky jsou podlouhlé, eliptické až vejčité a na vrcholu okrouhlé. Bývají velké 8 až 25 × 3 až 8 mm, na líci jsou slabě lesklé a na rubu odstále chlupaté. Listy mají celokrajné střelovité palisty.

Nad dlouhým podpůrným listenem vyrůstá na asi 5 cm dlouhé stopce krátké, hroznovité květenství vytvořeno 10 až 15 květy. Šikmo odstávající až převislé květy rostou na 0,5 cm stopkách. Kalich je široce zvonkovitý, 5 mm dlouhý, rezavohnědý a má pět nestejně dlouhých zubů. Asi 1 cm dlouhá koruna je červenofialová až růžovofialová a má nehetnatou, obvejčitou pavézu, ostře zakončená křídla a světlý člunek. Dvoubratrých tyčinek je 10 (9+1).

Plodem je rezavohnědý až červenofialový, široce elipsoidní, dvěma chlopněmi pukající lusk dlouhý asi 1,5 cm a široký 0,5 cm, Obsahuje jedno až dvě nahnědlá, skvrnitá, sférická semena. Ploidie druhu je 2n = 12.[1][2][3][4]

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Tento v české květeně původní druh je z české přírody postupně vytlačován a v současnosti je jeho výskyt natolik omezen, že „Červeným seznamem cévnatých rostlin ČR“ je považován za ohrožený druh.[1][5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c MRÁZEK, Tomáš. BOTANY.cz: Vikev kašubská [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 11.09.2015 [cit. 2016-04-30]. Dostupné online. (česky) 
  2. a b c BERTOVÁ, Lydia. Flóra Slovenska IV/4: Vicia cassubica [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 1988 [cit. 2016-04-30]. S. 168-170. Dostupné online. (slovensky) 
  3. a b KUNCOVÁ, Nina. Portál české flory: Květena: Vikev kašubská [online]. PřF, Univerzita Palackého, Olomouc [cit. 2016-04-30]. Dostupné online. (česky) 
  4. Finland Nature and Species: Vicia cassubica [online]. Luonto Porti Nature Gate, Helsinki, FI [cit. 2016-04-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. GRULICH, Vít. Red List of vascular plants of the Czech Republic: 3rd edition. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 30.4.2016]. Roč. 84, čís. 3, s. 631-645. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]