Systém sdílení kol

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Budapest
Mexico

Systém sdílení kol (anglicky Bike Sharing System, v češtině také bikesharing) je systém půjčování jízdních kol, které si lze na jednom místě půjčit a na jiném vrátit. Nejčastěji se počítá s půjčováním kol ve městě pro dopravu na krátkou vzdálenost, respektive na krátký čas, existují ale i systémy regionální pro turistiku.

Systém může využívat tzv. free-floating jízdní kola, která je možné půjčovat si a odkládat bez omezení, systém virtuálních stojanů omezující prostor pro kola například do přesně vymezeného úseku ulice, systém automatických fyzických stanovišť pro kola nebo síť půjčoven s obsluhou.

Provozovatelem může být samo město či region prostřednictvím své sítě veřejné dopravy či odděleně od ní, soukromá společnost provozující veřejnosti otevřený systém nebo může být systém provozován soukromou společnsotí pro interní účely.

Přestože původně byla v rámci systémů zahrnuta pouze obyčejná jízdní kola, postupně došlo k rozšíření i o další typy mikromobility - elektrokola, elektrické koloběžky, autům podobná čtyřkolá vozítka a podobně. V některých případech pak dochází i k integraci se systémem sdílení automobilů a (typicky elektrických) motocyklů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Systémy veřejných kol jsou na vzestupu ve 21. století v celém světě, přesto mají své kořeny v polovině 20. století v Evropě. Lze vypozorovat několik vývojových generací, které se všechny objevily v Evropě, Americe i Asii (uvedeny pouze evropské příklady):[1]

1. generace - Veřejná kola[editovat | editovat zdroj]

Byla pořízena běžná kola městského typu jednotné barvy a dána k dispozici ve veřejném prostoru. Systém se potýkal s krádežemi a vandalismem.

 • 1965 Amstrdam v Holandsku, Bílá kola (Witte fiets) – spojeno s hnutím Provo
 • 1974 La Rochelle ve Francii, Žlutá kola (Vélos Jaunes)
 • 1993 Cambridge v Anglii, Zelená kola (Green Bikes)

2. generace - Kola na mince[editovat | editovat zdroj]

Kola byla speciálně navržena do městského prostředí se zvýšenou odolností, měla reklamní plochy. Půjčovala se ze stanic podobně jako nákupní vozíky na mince z půjčovní stanice a provoz byl možný pouze ve vyhrazené části města pod hrozbou pokuty policie. Systém však přesto vykazoval krádeže a vandalismus.[2][3]

 • 1995 Kodaň v Dánsku (Bycyklen)
 • 1996 Sandnes v Norsku (Bycykler)
 • 2000 Helsinki ve Finsku (Citybikes)
 • 2005 Arhus v Dánsku (Bycykel)

3. generace - Automatizované systémy[editovat | editovat zdroj]

Kolo je k dispozici po identifikaci elektronickou kartou ve stanici, kolo má čip.

 • 1996 Portmouth v Anglii (Bikeabout), pilotní projekt univerzitní půjčovny kol na magnetické karty, ukončen 1998[4]
 • 1998 Rennes ve Francii (Vélo à la carte), provozovaný reklamní společností Clear Channel France
 • 2005 Lyon ve Francii (Vélo'v), provozovaný reklamní společností JCDecaux

4. generace - GPS, internet a mobilní telefon[editovat | editovat zdroj]

On-line diagnostika kol i stanic. Kolo má palubní počítač a GPS a GSM komunikátor, dobíjí z dynama. Stanice má také GSM a solární zdroj energie, nevyžaduje složité napojení na elektrickou síť. V některých systémech je možno je zanechat zamčené mimo stanici a jako volné ho lze najít přes on-line mapu v mobilním telefonu.

Lze také systém chytrých stanic zcela opustit a technologii umístit výhradně na kolo. Touto cestou se vydává stále větší počet nově vznikajících bieksharingových systémů. Zásadní výhodou je radikální snížení nákladů na část provozu díky eliminaci nutnosti budování a údržby pevných stanic a současně možnost lépe vykrývat reálnou poptávku. Absence místa určeného k odkládání může být především v městech s málo rozvinutou infrastrukturou pro cyklisty problémem díky problematickému parkování kol na nevhodných místech, případně odpor obyvatel k "nekontrolované privatizaci" veřejného prostoru.

Koncepce a ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Provozovatel systému[editovat | editovat zdroj]

Provozovateli městských systémů jsou v některých případech organizace přímo kontrolované velkými městy, které je zahrnují do systému městské hromadné dopravy coby doplňkové řešení zejména pro dopravní obslužnost v centrech měst. Sdílení kol má přispět k jejich atraktivnosti městotvornými vlastnosti: pohyb blízký chůzi, snížení záboru prostoru oproti motorové dopravě a pozitivní ekologické faktory jako nulové znečištění hlukem i zplodinami, zlepšení fyzické kondice uživatelů a také zvýšení bezpečnosti provozu a snížení nehodovosti. Zhruba od roku 2015 se začaly ve větší míře rozvíjet systémy provozované soukromými subjekty. Tento typ bikesharingu se v první fázi uchytil především v Číně, odkud následně někteří z mnoha provozovatelů začali expandovat do dalších částí světa. To se týká například společnosti Ofo. Lokální systémy bikesharingu se pak začaly rozvíjet v Evropě, Spojených státech či Jižní Americe. V některých případech pak došlo i k expanzi mimo původní kontinent - jako v případě společnosti Lime a její expanze do některých evropských měst.

Principy fungování[editovat | editovat zdroj]

Princip veřejného kola je založen na myšlence, že pro část uživatelů je výhodné jízdní kolo nevlastnit, ale používat. Modelovým uživatelem je pak:

 • turista, který přijel bez kola a chce si prohlédnout město
 • obyvatel z okolí, který přijel do centra bez kola
 • obyvatel centra, který kolo nemá, protože v bytě se obtížně skladuje a udržuje

Optimalizace stanicových systémů[editovat | editovat zdroj]

Z toho se také odvíjí způsob optimalizace pokrytí daného území, tedy počtu a rozmístění stanic s patřičným počtem volných zámků a kol. Vzdálenosti jednotlivých stanic jsou většinou v rozmezí od 200 do 400 m v centru až po 700 – 1000 m na okrajích měst. Každý model je individuální v rozmístění a počtu půjčoven i designu díky místním podmínkám i rozdílné infrastruktuře, pokrytí MHD. Společná pro všechny typy systémů je však potřeba zabezpečení všech součástí systému proti krádežím a vandalismu.

Cena investice je podle OBIS 2011 na jedno kolo asi 2500-3000 EUR[5]. V roce 2013 společnosti SocialBikes (USA) a Homeport (CZE) deklarují cenu investice okolo 1000 EUR/kolo. Samotný provoz v hodnotě cca 10% ceny investice ročně je ztrátový a proto dotovaný.[6]

Roční poplatek za použití ve srovnání s MHD[editovat | editovat zdroj]

Srovnání poplatků z několika systémů v Evropě a jednoho z USA ukazuje, že poplatek pro uživatele za roční přístup do bikesharingového systému dosahuje přibližně 10% ceny ročního kupónu na MHD.

Stát Město MHD Bikesharing BSS vs. MHD
Velká Británie Liverpool 637 £[7] 55 £[8] 8,63%
Velká Británie Londýn 1320 £[9] 90 £[10] 6,82%
Velká Británie Oxford 440 £[11] 26 £[12] 5,91%
Francie Paříž 840 €[13] 29 €[14] 3,45%
Francie Lyon 288 €[15] 25 €[16] 8,68%
Polsko Wroclaw 86 zł[17] 10 zł[18] 11,63%
USA New York 1392 $[19] 155 $[20] 11,14%

Možnosti financování[editovat | editovat zdroj]

 • veřejné – z městského rozpočtu nebo dotace (např. EU CIVITAS)[21]
 • soukromé (PPP)
  • protislužba – reklamní společnosti zřídí a provozují službu za poskytnutí městského prostoru pro reklamy (JCDecaux, Clear Channel France)
  • sponzor – jako dar pro investici (Moskevská banka sponzoruje 2013 "СитиБайк")[22]

Typy vozidel[editovat | editovat zdroj]

Jednotlivé systémy pracují s rozdílným přístupem k výběru vozidel, který vychází ze zvoleného základního typu fungování (stanicový/bezstanicový/...), z místních podmínek v daném městě (vliv počasí, kopcovitost, typy dlažby, kvalita infrastruktury), z cílové skupiny (příjem, sociální status), z očekávané konkurence (jiné systémy, automobilová doprava, MHD) az dalších faktorů. Příkladem značné různorodosti přístupů je odlišnost mezi luxusními (nicméně dražšími a těžšími) elektrokoly využívanými švýcarskou společností Smide a původním principem recyklace starých darovaných jízdních kol, s nímž pracovaly zpočátku pražská Rekola.

Bikesharingové systémy ve světě[editovat | editovat zdroj]

V současnosti na světě existují tisíce měst, v nichž operují přinejmenším stovky různých provozovatelů bikesharingových systémů.

Systémy jsou zařazeny dle země původu, dodatečně u některých mohlo dojít k dalšímu rozšíření.


Sdílení kol v Česku[editovat | editovat zdroj]

Provozovatelé bikesharingu[editovat | editovat zdroj]

V České republice fungují 4 provozovatelé bikesharingových systémů, každý provozovatel má jiný systém fungování a je zaměřený na jinou cílovou skupinu. České dráhy a.s. provozují ČD Bike pro (cyklo) turisty, HOMEPORT s.r.o. provozuje systém v pražském Karlíně jako ukázku svých provozů ve světě, Rekola z.s. se zaměřují na komunitní sdílení kol v několika městech a dalšm byl čínský provozovatel Ofo se svým projektem bezstanicového sdílení kol.

ČD Bike (České dráhy)[editovat | editovat zdroj]

Poutač půjčovny jízdních kol ČD ve Veselí nad Lužnicí

České dráhy a.s. provozují turistické půjčovny ČD Bike od 1. dubna do 31. října na území ČR. První stanice fungují od roku 2003.[23] Trekingová kola si je možno přímo půjčit, půjčit po rezervaci nebo jen vrátit ve vybraných železničních stanicích. Těch v roce 2013 bylo 80 [zdroj?].

Kola nemají zvláštní design půjčovny, jde o běžná levnější kola dostupná na trhu. Vypůjčená kola je možno vlaky Českých drah na vybraných tratích přepravovat zdarma včetně bezplatné služby úschovy jízdních kol ve vybraných stanicích. Minimální cena denního půjčovného v roce 2016 (pro držitele In-karty/bez slevy) je 160/200 Kč plus vratná záloha 1000 Kč.[24]

V dubnu 2003 otevřely první dvě půjčovny v Jičíně a v Turnově.[23] V roce 2006 byly půjčovny ve 24 stanicích v různých oblastech a služba byla zahrnuta pod značku ČD Bike komplexních služeb pro cykloturisty.[25][26] V osvědčených oblastech se služba ještě výrazně rozšířila,[27] z některých oblastí (Plzeň, Podkrušnohoří) se však naopak projekt stáhl.[28] V roce 2009 se síť rozšiřovala zejména v Jižních Čechách, přičemž v Českém Krumlově a Lipně nad Vltavou jsou do systému ČD zapojeny soukromé subjekty.[29] V roce 2013 je zapojeno 80 železničních stanic v 9 krajích ČR, největší podíl má Jihočeský, Vysočina a Pardubický kraj.[30] V roce 2014 projekt ČD fungoval se 75 stanicemi.[31] V roce 2016 bylo zapojeno 100 železničních stanic v 13 krajích ČR, největší podíl má Jihočeský, Vysočina a Pardubický kraj.[30]

Homeport[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Homeport.

Česká firma Homeport s.r.o. je dodavatelem bikesharingových systémů. K roku 2019 měl své systémy v mnoha zemích světa, například ve Spojeném království, Francii, Polsku, Saúdské Arábii, Gibraltaru a provozuje také své elektrokola Freebike v Praze.[32] Na území České republiky se firma stala prvním provozovatelem bikesharingového systému (původně systém Yello).

Systém Yello (do roku 2010) v Praze-Karlíně

Rekola[editovat | editovat zdroj]


Podrobnější informace naleznete v článku Rekola.

Rekola je projekt bezstanicového sdílení kol, který začal fungovat v roce 2014. Spolek byl prvním subjektem, který provozoval bikesharing v České republice ve více než jednom městě. K roku 2018 fungoval v osmi českých městech (Brno, České Budějovice, Ostrava, Olomouc, Frýdek-Místek, Teplice[33] a Praha).[33] Předtím byl provoz v několika městech ukončen, například v Pardubicích, Hradci Králové[34] a na Kladně. Půjčování funguje pomocí mobilní aplikace či SMS.

Ofo[editovat | editovat zdroj]

Ofo je projekt bezstanicového sdílení kol z Číny, byl ve zkušebním provozu v Praze od října 2017, [35] po několika měsících ale skončil a firma Ofo se už do Prahy nevrátila.

Praha[editovat | editovat zdroj]

První pokus v Praze 4[editovat | editovat zdroj]

O zavedení systému automatických půjčoven a jeho případném pozdějším zapojení do celoměstského systému rozhodla pražská městská část Praha 4 těsně před komunálními volbami v roce 2006, přičemž roli sehrála i dobrá zkušenost z dvouletého fungování karlínského systému.[36] Podporu projektu „Kola pro čtyřku“ vyslovila Rada městské části Prahy 4 ve svých usneseních ze 14. února 2006 a z 18. října 2007 a odvolávala se na tato usnesení i v usnesení o koncepci volnočasových aktivit z 14. 12. 2007.[37]

Brzy po prvním rozhodnutí v roce 2006 městská část zakoupila asi 100 speciálních jízdních kol s bezdušovými pneumatikami a odolnými přehazovačkami a 80 automatických stojanů za 2,8 milionu Kč, které od té doby leží ve skladu civilní obrany jedné základní školy. Poté se však příprava zadrhla. V listopadu 2007 bylo slibováno, že zahájení 1. dubna 2008 je téměř jisté. V první fázi mělo být ve dvou oblastech Prahy 4 rozmístěno 30 stanovišť. Jednou oblastí měla být pankrácko-budějovická pláň, druhou oblastí vltavské nábřeží v oblasti Podolí a Braníka. Kola a stojany jsou majetkem městské části, provozovatel měl vzejít z veřejné soutěže, roční náklady byly odhadovány na 1 až 2 miliony Kč. Provoz měl být hrazen z půjčovného, dotací městské části a z reklamy na stojanech. Půjčovné mělo být obdobné jako v Karlíně, tedy například 2 Kč za 15 minut.[36][38]

Výběrové řízení na provozovatele bylo zrušeno, protože se do něj přihlásil jen jediný zájemce a ten nesplnil zadávací podmínky. Rada městské části se rozhodla připravit nové výběrové řízení.[39][40] Přitom se uvažovalo o expanzi systému do Troje, Prahy 2, Prahy 3 (Žižkov, Vinohrady) či Prahy 11 (Jižní Město).

Projekt byl zastaven a myšlenka na větší pražský systém byla odložena.

2014 – První pokus o celoměstský systém[editovat | editovat zdroj]

První vlaštovkou pro systém, který by fungoval ve více městských částech, byla snaha primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) na začátku roku 2014. Systém měl obsahovat 1000 kol a 150 výpůjčních stojanů. Plánovaný poplatek měl být 500 Kč.[41]Projekt nikdy nepřešel do stádia vytvoření výběrového řízení, vytvořil však podklad pro další tendr.

2016 – Druhý pokus o celoměstský systém - soutěžní dialog[editovat | editovat zdroj]

Na konci března 2016 byl spuštěn tendr s názvem Zavedení systému veřejného půjčování kol v Praze, který by měl vést k výběru dodavatele a provozovatele pražského bikesharingu. Celá soutěž byla svěřena Dopravnímu podniku hl. m. Prahy (DPP). Zájemci se mohli hlásit do 13. září 2016. Předpokládaná hodnota tendru je 100 milionů korun. Tato hodnota zahrnuje 100 – 120 stanic, minimálně 1 000 jízdních kol a 5 let provozu celého systému. Zadavatel zvolil formu soutěžního dialogu, což je vícefázový formát tendru, během kterého se zadávací dokumentace tvoří na základě rozhovoru s jednotlivými účastníky. Zadavatel tento postup zdůvodňuje specificitou bikesharingu, který se v České republice soutěží poprvé a není s ním velká zkušenost.[42]

Do městského systému veřejného půjčování kol se přihlásily čtyři firmy. Společnost BigBoard se svým projektem Velonet, dále Homeport ve sdružení se společností Eltodo, společnost JCDecaux, která provozuje pražský městský mobiliář a Rekola.[43]

Rekola byla vyřazena z tendru, jelikož nesplňovala kvalifikační podmínky. Tato společnost podala v listopadu 2016 stížnost na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pro diskriminační kritéria.[44] ÚOHS jejich žádosti na konci prosince 2016 vyhověl. DPP se proti rozhodnutí odvolal podáním rozkladu. V lednu 2017 probíhá rozkladové řízení.

Zaniklé projekty[editovat | editovat zdroj]

 • Praha Suchdol – svépomocná půjčovna (11 stanic, růžová kola, číselné zámky)[45]

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

 • Brno – mezikavárenská půjčovna kol (3 stanoviště)[46]
 • Karlovy Vary – po dobu filmového festivalu MFFKV (3 stanoviště, pro registrované)[47]
 • Ostrava – po dobu festivalu Colors of Ostrava (1 stanoviště, kola z projektu "Kola pro Afriku", záloha)[48]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Steve Hoyt McBeth: Transportation Seminar Series Archivováno 1. 1. 2016 na Wayback Machine October 12, 2012, strana 4
 2. Jan Valeška Fenomén sdílení kol, Prahounakole.cz, 16.11.2008
 3. John R. Pucher, Ralph Buehler City Cycling strana 185-188, 2012 MIT USA
 4. http://veloalacarte.free.fr/index2.html
 5. Optimising Bike Sharing in European Cities Handbook Archivováno 10. 8. 2012 na Wayback Machine, IEE EU 2011, str. 26
 6. BikeSharing EPOMM EU, 10/2012, str.2
 7. Merseytravel Ticket Prices [online]. [cit. 2017-01-10]. Dostupné online. 
 8. Liverpool - Price List [online]. [cit. 2017-01-10]. Dostupné online. 
 9. Traffic for London - Adult Fares 2017 [online]. [cit. 2017-01-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-01-12. 
 10. Traffic for London - Register for your own key [online]. [cit. 2017-01-10]. Dostupné online. 
 11. cityzone - better value travel [online]. [cit. 2017-01-10]. Dostupné online. 
 12. Oxonbikes - Price List [online]. [cit. 2017-01-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-01-11. 
 13. Paris Metro maps, schedules, tickets, passes, helpful travel tips. [online]. [cit. 2017-01-10]. Dostupné online. 
 14. Velib - Acceder au service [online]. [cit. 2017-01-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-12-08. 
 15. Public transport in Lyon [online]. [cit. 2017-01-10]. Dostupné online. 
 16. Vélo - Offers and Rates [online]. [cit. 2017-01-10]. Dostupné online. 
 17. Ticket types and prices [online]. 2014-02-01 [cit. 2017-01-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-01-11. 
 18. Wrocławski Rower Miejski - Prices [online]. [cit. 2017-01-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-01-11. 
 19. Fare Information [online]. [cit. 2017-01-10]. Dostupné online. 
 20. Citibike - Choose your plan [online]. [cit. 2017-01-10]. Dostupné online. 
 21. Archivovaná kopie. www.civitas.eu [online]. [cit. 2013-07-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-11-18. 
 22. http://www.cyclelicio.us/2013/moscow-russia-bike-share/
 23. a b České dráhy, a. s., otevřely první půjčovny jízdních kol, 3. dubna 2003, tisková zpráva Českých drah, Ekolist.cz
 24. http://www.pujcovnykol.cz/info/cenik.html
 25. České dráhy myslí na cyklisty – Nová koncepce ČD Bike podporuje rozvoj cykloturistiky, Petr Manuel Ulrych, 30. 6. 2006
 26. Půjčovny kol v železničních stanicích, web Cyklistika Krnov, 27. 6. 2006, tisková zpráva ČD
 27. Půjčovny kol Českých drah od 1. dubna v provozu, tisková zpráva Českých drah, 5. dubna 2007, Ekolist.cz
 28. Půjčovny jízdních kol, České dráhy
 29. České dráhy zítra otevřou půjčovny kol, tisková zpráva ČD, 31. 3. 2009
 30. a b Půjčovny kol ČD, přístup 14.7.2013
 31. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/268297-od-vlaku-vypujcenym-kolem-cd-oteviraji-cyklopujcovny/
 32. HOMEPORT s.r.o. [online]. [cit. 2017-01-01]. Dostupné online. 
 33. a b STROUHAL, Jan. Vítek Ježek (Rekola): Zájem o bikesharing roste. Teď chceme rozpohybovat firmy. Lupa.cz [online]. 2016-06-16 [cit. 2016-06-23]. Dostupné online. 
 34. S politováním oznamuje ukončení provozu rekol v Hradci Králové [online]. 6.9.2016 [cit. 2017-01-10]. Dostupné online. 
 35. SEDLÁK, Jan. Foto: V Praze startují čínská kola ofo, zámek s čipem se odemyká aplikací - Lupa.cz. Lupa.cz. Dostupné online [cit. 2018-05-21]. (česky) 
 36. a b Půjčovna kol má zpoždění, idnes.cz, rubrika Praha, 20. 9. 2007, Robert Oppelt
 37. Koncepce volnočasových aktivit, městská část Praha 4, příloha k usnesení Zastupitelstva městské části Praha 4 č. 7Z-27/2007, ze dne 14. 12. 2007
 38. Půjčovna kol na Praze 4, NaKole.cz, 3. 11. 2007, článek převzat z MF Dnes
 39. Kola pro čtyřku nově, Tučňák, zpravodaj městské části Praha 4, č. 4/2008, str. 6
 40. Z webu městské části Praha 4 je zřejmé, že k tématu vydala usnesení Rada městské části 11. března a 23. dubna 2008, dokumenty však nejsou dostupné
 41. Fenomén bikesharingu: Již brzy i v Praze? [online]. 8. 3. 2014 [cit. 2017-01-10]. Dostupné online. 
 42. Jak by mohl vypadat pražský bikesharing? [online]. 27.6.2016 [cit. 2017-01-10]. Dostupné online. 
 43. Praha si vybírá půjčovnu kol, má čtyři nabídky. Hlasí se i JCDecaux [online]. 19.9.2016 [cit. 2017-01-10]. Dostupné online. 
 44. Praha chce profesinální bikesharing [online]. Praha TV, 23.12.2016 [cit. 2017-01-10]. Dostupné online. 
 45. Články - Kola narůžovo [online]. 29.3.2013 [cit. 2017-01-10]. Dostupné online. 
 46. https://www.facebook.com/pages/Mezikav%C3%A1rensk%C3%A1-p%C5%AFj%C4%8Dovna-kol/224925547653406
 47. http://www.novinky.cz/mff-kv-2013/cvrkot-ve-varech/306467-o-festivalovou-pujcovnu-kol-je-zajem.html
 48. http://ostrava.idnes.cz/pujcte-si-na-colours-of-ostrava-kolo-podporite-tak-deti-v-africe-pwi-/ostrava-zpravy.aspx?c=A130711_1950188_ostrava-zpravy_jog

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]