Elektrokoloběžka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Elektrokoloběžka je koloběžka s akumulátorovým elektrickým pohonem pomocí elektromotoru, tedy typ motokoloběžky.

Nasedání a rozjezd na elektrokoloběžku je pohodlnější než například na elektrokolo, těžký elektroskútr apod., což může být výhodou například při častém zastavování na křižovatkách, při roznášce novin a podobně. Proto mohou být využívány k dopravě osob po městě, obsluze průmyslových a logistických areálů, přepravě po zemědělském družstvu, výstavišti či na marketingových akcích. Své uplatnění může najít i v řadě volnočasových a turistických aktivit.

Elektrokoloběžky jsou však spojeny s nárůstem úrazů.[1]

Výrobci[editovat | editovat zdroj]

Významnými světovými výrobci elektrokoloběžek jsou společnosti Xiaomi či Ninebot (po nákupu společnosti Segway a jejích patentů). Existuje nicméně řada dalších výrobců různých typů elektrokoloběžek.

V Česku elektrokoloběžky vyrábí například moravská společnost Perut elektric s.r.o. ze Štěpánovic a řada dalších firem a značek, například pražská společnost Nitro scooters ČR (s patentem americké firmy P DESIGN). Na elektrokoloběžky jsou přestavovány například koloběžky značek Kostka, MIBO či Kickbike.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://medicalxpress.com/news/2020-01-urban-health-e-scooters-alarming-spike.html - Urban health scare: E-scooters show alarming spike in injuries

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]