Elektrokolo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Elektrické kolo Antec

Elektrické kolo je jízdní kolo, které je poháněno elektrickou energií. Tato kola mohou jako běžná kola využívat cyklostezky. Pro jízdu na elektrickém kole není potřeba řidičský průkaz. Maximální rychlost poháněného kola může být (bez nutnosti homologace) 25 km/h.[1] Náklady na energii na 1 km jsou přibližně 0,04 , celkové náklady po započtění opotřebení plášťů, brzd, řetězu atd. se pohybují okolo 1 Kč na kilometr. Vzhledem k tomu, že jde v podstatě o klasické kolo, pouze vybavené přídavným elektromotorem a baterií, lze jej přepravovat ve vlaku, cyklobusu, nebo v městské hromadné dopravě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Prvním konstruktérem elektrokola byl Hosea W. Libbey z amerického Bostonu, který si nechal patentovat kolo poháněné elektrickým motorem. Ten byl umístěn ve středu osy klikové hřídele. Do konstrukce elektrického kola se pustili i čeští vynálezci. Jedním z prvních českých konstruktérů byl Ing. H. Fügner.

Dnešní elektrokola[editovat | editovat zdroj]

Elektrokola existují ve všech typech jako klasická jízdní kola, tedy skládací elektrokola, která jsou po vytažení složeného ekola z kufru osobního automobilu rozložena do jízdního stavu během několika sekund, městská elektrokola, která nabízí nízký nástup a převoz značného množství nákladu, až po terénní elektrokola, která jsou konstruována pro jízdu v terénu a nabízí dojezd s asistencí i více než 100 kilometrů.

Elektrokola se převážně liší typem použité baterie (akumulátoru). Nejlevnější e-kola (v cenové relaci okolo 13 tis. Kč) s olověnou baterií jsou příliš těžká (cca 40 kg) a baterie má značně omezenou životnost (typicky 300 nabíjecích cyklů). Moderní elektrokola jsou vybavena lithiovou baterií (typ Li-Ion, Li-Polymer nebo Li-fosfát) a při váze mezi 19 a 29 kilogramy nabízí snadnou trasnportovatelnost, dlouhý dojezd na jedno nabití (40 až 100 km) a také dlouhou životnost baterie (až 1 000 nabíjecích cyklů, což v normálních podmínkách reprezentuje nájezd 30 až 70 tis. kilometrů).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://ekolo.cz/legislativa-okolo-elektrokol - Legislativa - elektrokola
  • časopis 21. století

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]