JCDecaux

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
JCDecaux
Logo
Logo
Právní forma akciová společnost
Datum založení 1964
Zakladatel Jean-Claude Decaux
Sídlo Neuilly-sur-Seine
Oficiální web www.jcdecaux.com
Identifikátory
ISIN FR0000077919
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Reklamní plocha JCDecaux v Enschede v Holandsku

Skupina JCDecaux je mezinárodní společností se sídlem v Paříži, Francie. Je největší společností zaměřenou na venkovní reklamu na světě a rozvíjí činnost ve třech hlavních segmentech: městský mobiliář, velkoformátová reklama a reklama v systémech městské hromadné dopravy.[1] V České republice JCDecaux od roku 1994 provozuje městský mobiliář v hlavním městě Praze.

Název společnosti je odvozen od jména zakladatele Jeana Clauda Decauxe, který je často označován jako „miliardář ze zastávky“, což je odvozeno od toho, že velká část reklamních ploch je umístěna právě v zastávkových přístřešcích.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Koncept "městského mobiliáře" a jeho reklamního využití vznikl v roce 1964, jeho investorem byl zakladatel společnosti Jean Claude Decaux.[2] Je založen na myšlence, nabídnout městu prvky městského mobiliáře, jehož výstavba i následná údržba je financována skrze reklamu.[3] Prvním městem, kde se objevily autobusové zastávky s reklamou, byl Lyon.

Služby a obrat[editovat | editovat zdroj]

JCDecaux je největší firmou v oblasti reklamy na městském mobiliáři, v reklamě na letištích (184 letišť po celém světě), v systému samoobslužných kol. V Evropě je největší firmou poskytující reklamu na billboardech. Společnost zaměstnává celkem 9.940 lidí, skupina je přítomna v 56 zemích světa a 3600 městech s více než 10.000 obyvateli. V roce 2010 dosáhla obratu € 2.350 mio.[4]

Česká republika[editovat | editovat zdroj]

Firma provozuje od roku 1994 městský mobiliář v hlavním městě Praze, to znamená síť samostatně stojících reklamních vitrín, zastávkových přístřešků a také velkých reklamních sloupů, ve kterých je někdy integrováno WC nebo telefonní budka. Současně poskytuje městu také služby jako je budování a údržba přístřešků zastávek městské dopravy, odpadkových košů či veřejných toalet. Zároveň nabízí reklamní plochy v oblasti venkovní reklamy a reklamní kampaně s celoplošným zásahem.[5] Při svém nástupu přebrala do správy a vlastnictví mobiliář společnosti Dambach, která zde působila předtím.

Samoobslužné půjčovny kol[editovat | editovat zdroj]

Společnost JCDecaux provozuje systém samoobslužných kol Cyklocity v 70 městech v Evropě i mimo ni.[6] Systém sdílení kol je automatizovaný systém půjčování kol pro širokou veřejnost. Stojany s koly jsou dostupné 24 hodin denně. Uživatelé vloží do terminálu předplacenou (nebo platební) kartu, což uvolní kolo připevněné ke stojanu. Uživatelé půjčené kola mohou vrátit do jakéhokoliv jiného stojanu ve městě. 

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.jcdecaux.cz/o-spolecnosti/jcdecaux-ve-svete
  2. http://www.jcdecaux.cz/o-spolecnosti/jcdecaux-ve-svete
  3. http://www.jcdecaux.com/en/The-JCDecaux-group/50-years-of-history/Advertising-Bus-Shelters
  4. http://www.jcdecaux.cz/o-spolecnosti/jcdecaux-ve-svete
  5. http://www.jcdecaux.cz/o-spolecnosti
  6. http://www.jcdecaux.com/en/content/view/full/991

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]