JCDecaux

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
JCDecaux
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formaakciová společnost
Datum založení1964
ZakladatelJean-Claude Decaux
Adresa sídlaNeuilly-sur-Seine, Francie
Charakteristika firmy
Produktystreet furniture
Identifikátory
Oficiální webwww.jcdecaux.com
ISINFR0000077919
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Reklamní plocha JCDecaux v Enschede v Holandsku

Skupina JCDecaux [žisedeko] je mezinárodní společností se sídlem v Paříži, hlavním městě Francie. Je největší společností zaměřenou na venkovní reklamu na světě a rozvíjí činnost ve třech hlavních segmentech: městský mobiliář, velkoformátová reklama a reklama v systémech městské hromadné dopravy.[1] V České republice JCDecaux od roku 1994 provozuje vybraný městský mobiliář v hlavním městě Praze.

Název společnosti je odvozen od jména zakladatele Jeana Clauda Decauxe, který je často označován jako „miliardář ze zastávky“, což je odvozeno od toho, že velká část reklamních ploch je umístěna právě v zastávkových přístřešcích.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Koncept "městského mobiliáře" a jeho reklamního využití vznikl v roce 1964, jeho investorem byl zakladatel společnosti Jean-Claude Decaux.[1] Je založen na myšlence, nabídnout městu prvky městského mobiliáře, jehož výstavba i následná údržba je financována skrze reklamu.[2] Prvním městem, kde se objevily autobusové zastávky s reklamou, byl Lyon.

Služby a obrat[editovat | editovat zdroj]

JCDecaux je největší firmou v oblasti reklamy na městském mobiliáři, v reklamě na letištích (184 letišť po celém světě), v systému samoobslužných kol. V Evropě je největší firmou poskytující reklamu na billboardech. Společnost zaměstnává celkem 9.940 lidí, skupina je přítomna v 56 zemích světa a 3600 městech s více než 10.000 obyvateli. V roce 2010 dosáhla obratu € 2.350 mio.[1]

Praha[editovat | editovat zdroj]

Skupina provozuje prostřednictvím české dceřiné společnosti JCDecaux, Městský mobiliář, spol. s r.o. od roku 1994 na dobu 25 let (smlouva byla poté prodloužena do roku 2021) městský mobiliář v hlavním městě Praze, to znamená síť samostatně stojících reklamních vitrín, zastávkových přístřešků a také velkých reklamních sloupů, ve kterých je někdy integrováno WC nebo telefonní budka. Současně poskytuje městu také služby jako je budování a údržba přístřešků zastávek městské dopravy, odpadkových košů či veřejných toalet. Zároveň nabízí reklamní plochy v oblasti venkovní reklamy a reklamní kampaně s celoplošným zásahem.[3] Při svém nástupu přebrala do správy a vlastnictví mobiliář společnosti Dambach, která zde působila předtím.

Přístřešky, které JCDecaux v Praze instaloval, navrhl Norman Foster.[4] Část mobiliáře, který JCDecaux v Praze zřídila, navrhl architekt Jiří Špaček. Nejprve zvítězil v soutěži Útvaru hlavního architekta, zaštítěné JCDecaux, na reklamní a informační sloupy a pouliční hodiny, poté na základě navázané spolupráce navrhl prodejní stánky. Později památkáři stánkařům řekli, že jim povolí jen stánky, které budou vycházet z tvarosloví JCDecaux, což vedlo ke vzniku napodobenin, kvůli čemuž došlo k soudním sporům. Jiří Špaček dále pro JCDexaux navrhoval drobnosti jako je tvarování výdechů z podchodů na Václavském náměstí, nebo kapotáž měřící meteorologické stanice na náměstí Republiky.[4] Hodiny typu JCDecaux od firmy SPEL podle návrhu architekta Jiřího Špačka,[5], jejichž první exempláře byly umístěny začátkem roku 2002 v ulici Újezd na křižovatkách s Všehrdovou a s Vítěznou ulicí a celkově jich mělo být instalováno 40 kusů,[6] JCDecaux nevlastnil a neprovozoval, jejich správcem byli správci městského veřejného osvětlení.

V roce 2018 JCDecaux vlastnila a provozovala zhruba 900 přístřešků na zastávkách MHD, z toho 300 z nich bylo bez reklamní plochy.[7] Dále provozuje 344 prosvětlených city light vitrín, 148 velkoformátových vitrín, 1288 metrů reklamního zábradlí a 68 informačních sloupů.[8]

V roce 2014 konkurenční společnost BigBoard a Svaz provozovatelů venkovní reklamy spustily v roce 2014 kampaň „Pražane, i ty přicházíš o peníze“ proti smlouvě města Prahy se společností JCDecaux, součástí byl web okradenapraha.cz.[9] Poté vedly kampaň proti TOP09 a primátorovi Tomáši Hudečkovi, přičemž hlavním důvodem kampaně byly Hudečkem podporované stavební předpisy, které zakázaly reklamu větší než šest metrů čtverečních. Prezident Asociace venkovní reklamy Stanislav Lazar poté oznámil, že kvůli sporu ohledně velikosti billboardů v Praze se asociace po třech letech existence s koncem roku 2014 rozpadne, přičemž zánik iniciovala společnost BigBoard.[10]

V roce 2018 Praha oznámila, že smlouvu s firmou JCDecaux neprodlouží a od roku 2021, kdy smlouva končí, má přístřešky provozovat 20 let jiná společnost. Generální ředitel JCDecaux Pavel Slabý vyjádřil názor, že veškeré podklady připravené pro radu města magistrátním úředníkem panem Matesem jsou zjevně ušity na míru skupině BigBoard, přičemž Praha dle svého vyjádření do výběrového řízení s účastí JCDecaux ani nepočítá.[7] Deník Právo přišel s tím, že bývalý magistrátní úředník Ivo Mates, který je uveden jako zpracovatel tisku ohledně přístřešků, používal několik let vůz Volvo patřící firmám kolem skupiny BigBoard, a v komisi, která další postup připravila, seděl Stanislav Lazar, někdejší výkonný ředitel Svazu provozovatelů venkovní reklamy, který podle zástupců JCDecaux vznikl pod taktovkou BigBoardu a hájí jeho zájmy. Zástupci firmy BigBoard obě nařčení ostře odmítli a označili je za nepravdivá.[8][11] Mluvčí Prahy Vít Hofmann označil nařčení z korupce za pouhý záchvat kvůli končící smlouvě.[8] JCDecaux poslala primátorce Adrianě Krnáčové otevřený dopis, který v noci na 29. 6. 2018 vylepila též na některých zastávkových přístřešcích.[8] Během prodlouženého víkendu v červenci 2018 asi na 20 přístřešků, kde byl vylepen tento dopis, zaútočil neznámý vandal.[12]

Autor designu přístřešků Norman Foster údajně svůj design zkorumpovaným pražským úředníkům odmítá prodat.[4]

Technický ředitel JCDecaux Tomáš Tenzer byl podle iDnes.cz obviněn z korupce a manipulace s veřejnými zakázkami v souvislosti s tím, že firma podle obžaloby vyplácela statisícové částky někdejšímu starostovi Prahy 1 Michalu Valentovi, který měl zajistit hladký průběh tendru na reklamu v CLV vitrínách v podchodu metra stanice Staroměstská. Podle telefonních odposlechů se Tenzer s Valentou předem domlouvali, jaké parametry má mít výběrové řízení na pronájem reklamních ploch, aby je společnost JCDecaux vyhrála, a to se při druhém pokusu o výběrové řízení skutečně stalo. Společnost JCDecaux provizi 200 tisíc Kč fakturovala jako konzultační činnost. JCDecaux k tomu uvedla, že veškeré spekulace týkající se možného korupčního jednání jsou nepravdivé, jde o mediální manipulaci a snahu konkurence společnost poškodit, a společnost JCDecaux se hodlá proti těmto nařčením všemi prostředky bránit. Michal Valenta k tomu uvedl, že konzultace skutečně společnost JCDecaux poskytovala a smlouva se nevztahovala k diskutovanému případu. Sám Tenzer v roce 2018 kandidoval v komunálních volbách za Pirátskou stranu.[13] Společnost JCDecaux zažalovala TV Barrandov a jejího majitele Jaromíra Soukupa o 100 milionů korun jako odškodné za šíření nepravdivých informací o kauze reklamních ploch v Praze. Nepravdivost měla spočívat v tom, že televize označila případ za korupci, i když obžaloba mluví o jiném trestném činu a to o sjednání výhody při veřejné soutěži. Podle firmy Soukup uvedl zjevně účelově a záměrně i řadu dalších nepravdivých informací.[14] Společnost JCDecaux se chtěla obrátit také na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání.[14] Předběžným opatřením obvodní soud v Praze 1 v dubnu 2019 televizi TV Barrandov zakázal vysílat o JCDecaux kvůli kauze reklamních ploch.[15] Další stání se má konat v červnu 2019.[15]

Společnost JCDecaux ovládla také reklamní společnost Rencar Praha a.s., která původně byla dceřinou společností Dopravního podniku hl. m. Prahy. V obchodním rejstříku nejsou vlastníci Rencaru či vlastnické podíly uvedeni (společnost má akcie na jméno), Rencar Praha a.s. se však sama prohlašuje za součást skupiny JCDecaux. Společnost Rencar Praha a.s. byla založena roku 1990 jako dceřiná společnost DP hl. města Prahy, od roku 2001 je majoritním akcionářem společnost Europlakat spol. s r.o., jež se specializuje na velkoplošnou reklamu a je součástí skupiny JCDecaux v ČR.[16] Rencar Praha a.s. je pak polovičním vlastníkem společnosti CLV ČR, s.r.o., která provozuje city-light vitríny po celém Česku.

Samoobslužné půjčovny kol[editovat | editovat zdroj]

Společnost JCDecaux provozuje systém samoobslužných kol Cyklocity v 70 městech v Evropě i mimo ni.[17] Systém sdílení kol je automatizovaný systém půjčování kol pro širokou veřejnost. Stojany s koly jsou dostupné 24 hodin denně. Uživatelé vloží do terminálu předplacenou (nebo platební) kartu, což uvolní kolo připevněné ke stojanu. Uživatelé půjčené kola mohou vrátit do jakéhokoliv jiného stojanu ve městě. 

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c JCDecaux ve světě Archivováno 16. 4. 2015 na Wayback Machine, JCDecaux (stránka již neexistuje, datum zveřejnění i přístupu neznámé)
 2. Advertising bus shelters, JCDecaux (stránka již neexistuje, datum zveřejnění i přístupu neznámé)
 3. O společnosti Archivováno 16. 4. 2015 na Wayback Machine, JCDecaux (stránka již neexistuje, datum zveřejnění i přístupu neznámé)
 4. a b c Praha by měla být ráda, že tu JCDecaux funguje, říká architekt pražského mobiliáře, Echo24.cz, 21. 7. 2018
 5. Venkovní hodiny JCDecaux, SPEL
 6. JCDecaux instaloval nový typ hodin Archivováno 28. 10. 2018 na Wayback Machine, MaM (Marketing&Media), 4. 1. 2002, -pda-
 7. a b Praha neprodlouží s JCDecaux smlouvu na zastávky MHD, MediaGuru, 20. 6. 2018, ČTK
 8. a b c d Firma JCDecaux píše o korupci na magistrátu, polepila zastávky otevřeným dopisem, Echo24, 29. 6. 2018, ČTK
 9. Okradená Praha, Svaz provozovatelů venkovní reklamy z.s.
 10. Reklamní firmy spustily další kampaň proti pražskému primátorovi, E15.cz, 22. 9. 2014, ČTK, čap
 11. Za otevřený dopis míří na JCDexaux trestní oznámení, podala ho konkurence, iDnes.cz, 29. 6. 2018, rsr
 12. Vandal zničil zastávky s dopisem pro Krnáčovou. Podle JCDecaux je to kampaň, 13. 7. 2018, rsr
 13. František Strnad: Manažer JCDecaux ladil noty s politikem ODS. Firma mu platila statisíce, iDnes.cz, 22. 3. 2019
 14. a b JCDecaux zažaluje TV Barrandov kvůli kauze pronájmu reklamních ploch, iDnes.cz, 4. 4. 2019, iDnes, ČTK
 15. a b Soud zakázal TV Barrandov vysílat o JCDecaux kvůli kauze reklamních ploch, iDnes.cz, 29. 4. 2019, jpl (Jitka Venturová)
 16. Pohyblivá reklamní, Rencar Praha a.s., přístup v lednu 2019
 17. http://www.jcdecaux.com/en/content/view/full/991

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]