Synapsida

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxSynapsidi
Stratigrafický výskyt: Pozdní karbon-spodní křída, se savci až do současnosti
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída Synapsida
Osborn, 1903
Synonyma
  • Theropsida
Sesterská skupina
Sauropsida
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Synapsida (savci v širším slova smyslu) je velká skupina obratlovců. Může být definována jako sesterská větev k Sauropsida, čili skupina všech zvířat, která jsou příbuznější savcům než plazům (tj. savci, jejich amniotní předci a blízcí příbuzní). Žili od pozdního karbonu do spodní křídy, od té doby žijí jen v podobě savců.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Mezi synapsidy patří druhy masožravé, tak býložravé, tak všežravé a také druhy různých velikostí. Již v období karbonu se objevily druhy, dosahující hmotnosti v řádu desítek kilogramů (např. Milosaurus mccordi z Illinois s odhadovanou hmotností 41 kilogramů).[1]

Klasifikace[editovat | editovat zdroj]

Synapsidi se dělí na několik skupin. Tradičně jsou děleni na skupiny pelycosauria a therapsida. Skupina pelycosauria je však parafyletická, to znamená, že je uměla vytvořená z několika různých skupin. Mezi therapsidy patří i praví savci (Mammalia) tvořeni vymřelými řády sdružovanými do parafyletického taxonu Allotheria (Volaticotheria, Palaeoryctoides, Triconodonta a Multituberculata, který je však bližší živorodým než vejcorodým) a dodnes žijícími skupinami vejcorodých, vačnatců a placentálů.

Mezi pelykosaury řadíme čeledě eothyrididae, caseidae, varanopidae, ophiacodontidae, edaphosauridae a sphenacodontidae.

Lebka kynognáta, zástupce Therapsidů, Cynodontů.

Mezi therapsidy řadíme skupiny biarmosuchia, dinocephalia, anomodontia (mezi něž patří i dicynodontia), theriodontia (gorgonopsia, therocephalia) a cynodontia (mezi něž patří i savci). Praví savci se vyvinuli ve střední Juře.

Kladogram synapsidů:

Synapsida

Caseasauria Ennatosaurus BW.jpg


Eupelycosauria

Varanopidae Varanops brevirostris.jpg
Ophiacodontidae Archaeothyris BW.jpg
Edaphosauridae Ianthasaurus BW.jpg


Sphenacodontia

Sphenacodontidae Palaeohatteria DB.jpg


Therapsida

Biarmosuchia Biarmosuchus.jpg


Eutherapsida

Dinocephalia Struthiocephalus DB.jpg


Neotherapsida

Anomodontia Eodicynodon BW.jpg


Theriodontia

Gorgonopsia Gorgonops whaitsii1.jpg


Eutheriodontia

Therocephalia Moschorhinus DB.jpg


Cynodontia

Cynodontia Cynognathus BW.jpg


Probainognathia

SavciRuskea rotta.png


Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Synapsidi měli řezáky, stoličky a špičáky. Někteří cynodonti pravděbodobně měli srst a byli teplokrevní. Therapsidi měli nohy pod tělem jako savci. Pozdní cynodonti zřejmě uměli žvýkat, což umí jen savci.

Evoluce[editovat | editovat zdroj]

Nejstaršími synapsidy byli archaeothyris a clepsydrops žijící v pozdním karbonu. Všichni raní a primitivnější synapsidi jsou většinou řazeni do úmělé skupiny pelycosauria. Ve své době byli největšími suchozemskými živočichy, někteří dosahovali až šestimetrové délky. Někteří (např. dimetrodon či edafosaurus) měli hřbetní plachty, které jim možná pomáhali k termoregulaci. Vymřeli v polovině pozdního permu.

Evolučně pokročilejší therapsidi se vyvinuli v raném permu před zhruba 275 miliony let. Patřili mezi ně býložravé i masožravé druhy. Mezi největší patřil moschops, který vážil více než tunu. Naopak nejměnší druhy, jako třeba robertia, nebyly větší než krysa. Většina therapsidů vymřela při hromadném vymírání na konci permu, což bylo největší vymírání všech dob.

Lystrosaurus, nejhojnější dicynodon v raném triasu.

V raném triasu byli nejúspěšnější dicynodonti. Šlo o robustní býložravce. Asi nejznámějším je lystrosaurus. Dicynodonti byli koncem triasu nahrazeni archosaury a to např. dinosaury. Dle nejasných důkazů mohli přežít až do spodní křídy.

Do triasu přežili také cynodonti, kteří byli masožraví. Jako jejich zástupce lze uvést například cynognatha, který byl rozšířený po celém světě. Postupně se cynodonti začali zmenšovat a jejich jurští zástupci se způsobem života, potravou i velikostí podobali dnešním drobným savcům. První praví savci se vyvinuli ve střední juře před 167 miliony let. Savci jsou dle kladistické klasifikace také cynodonty. Poslední nesavčí cynodonti vymřeli v spodní křídě. Savci byli, až na výjimky (repenomamus) ,v druhohorách drobní, noční, hmyzožraví živočichové Většina terapsidů, která zbyla po vymírání na konci permu, vymřela během vymírání na konci triasu a dále přežili jen někteří cynodonti. Věk savců nastoupil po vymření dinosaurů v kenozoiku.

Dinogorgon, člen skupiny gorgonopsia

Související články[editovat | editovat zdroj]

Sauropsida Pelycosauria Therapsida Savci Dicynodontia Gorgonopsia Cynodontia

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Neil Brocklehurst & Jörg Fröbisch (2018). A reexamination of Milosaurus mccordi, and the evolution of large body size in Carboniferous synapsids. Journal of Vertebrate Paleontology e1508026. doi: https://doi.org/10.1080/02724634.2018.1508026

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]