Therapsidi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxTherapsidi
Stratigrafický výskyt: Před 275 miliony let - současnost
alternativní popis obrázku chybí
Parabradysaurus podle rekonstrukce Dmitrije Bogdanova
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída Synapsida
Řád Therapsida
Broom, 1905
Sesterská skupina
Sphenacodontidae
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Therapsidi (také označováni velmi nepřesně jako savcovití plazi) byl řád ze skupiny Synapsida žijící na konci prvohor a zhruba v první polovině druhohorní éry. Někdy jsou do tohoto kladu řazeni i savci a therapsidi tak vlatně úspěšně přežívají dodnes.

Vzhled a ekologie[editovat | editovat zdroj]

Největší druhy nesavčích therapsidů dosahovaly délky přes čtyři metry. Therapsidi se objevili v raném permu, asi před 275 miliony let. Poměrně dobře se jim dařilo v permu, zatímco v druhohorách byli většinou menších velikostí. Věkem therapsidů je kenozoikum, do kterého však přežila jen jedna jejich skupina - praví savci. Někteří nesavčí zástupci měli chrup přeměněný na zobák, vzdáleně podobný želvímu. Mnoho fosilií bylo objeveno v Rusku, o čemž svědčí názvy jako Inostrancevia nebo Viatkosuchus, spousta fosilií byla nalezena také v jižní Africe, především v oblasti pánve Karoo. Podobali se dnešním savcům způsobem života a fyziologií (byli teplokrevní a pravděpodobně měli i srst) a celkovým vzhledem (jejich stavba kostry umožňovala kráčivou chůzi). Žili převážně na souši (avšak někteří, jako Procynosuchus mohli též dobře plavat) a mnozí z nich byli masožraví.

Evoluce v druhohorách a kenozoiku[editovat | editovat zdroj]

Většina therapsidů vyhynula při katastrofálním vymírání na rozhraní permu a triasu a uvolnila tak prostor pro nástup archosaurů. Ti, kteří přežili do druhohor, jako Tritylodon, Morganucodon a Megazostrodon, bývají považováni za předchůdce savců. Známými představiteli therapsidů jsou rody Lycaenops, Cynodont, Moschops, Lystrosaurus, Gorgonops, Dinodontosaurus[1] a další. Mezi therapsidy patří dle některých definic také savci. Největším známým therapsidem všech dob by tak vlastně byla velryba plejtvák obrovský s hmotností až kolem 200 tun.[2]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Skupinu therapsida dělíme na -

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]