Přeskočit na obsah

Cynognathus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxCynognathus
Stratigrafický výskyt: Spodní až střední trias, asi před 240 mil. let
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzhledu kynognáta
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
TřídaSynapsida
ŘádTherapsida
PodřádCynodontia
RodCynognathus
Seeley, 1895
Binomické jméno
Cynognathus crateronotus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cynognathus byl rod savcovitého plaza ze skupiny Cynodontia. Žil v období raného a středního triasu, byl rozšířený téměř po celém světě, jeho fosilie byly objeveny v jižní Africe, Jižní Americe, Číně a na Antarktidě. Rodové jméno Cynognathus pochází z řečtiny a znamená v překladu „psí čelist“.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Cynognathus patří mezi terapsidy neboli savcovité plazy. Byl zástupcem řádu Cynodontia, což byli nejbližší příbuzní tzv. pravých savců.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jde o robustně stavěného živočicha, měřícího na délku kolem jednoho metru. Měl velkou hlavu, dlouhou asi třicet centimetrů, široké čelisti s ostrými zuby. Zadní končetiny měl pod tělem jako savci, ale přední měl roztažené jako plaz. Podobné je to u dnešních primitivních savců (například u ptakořitného ptakopyska). Dalšími savčími znaky jsou přítomnost bránice a hmatových vousů.

Odrostlí dospělí jedinci patrně mohli přesáhnout hmotnost 100 kg a ve svých ekosystémech tak představovali relativně velké predátory.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Florencia S. Filippini, Fernando Abdala, and Guillermo H. Cassini (2022). Body mass estimation in Triassic cynodonts from Argentina based on limb variables. Acta Palaeontologica Polonica (in press). doi: https://doi.org/10.4202/app.00919.2021

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]