Lystrosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxLystrosaurus
Stratigrafický výskyt: pozdní Perm až raný Trias, před 255-241 miliony lety
alternativní popis obrázku chybí
Kostra druhu Lystrosaurus murrayi v Pařížském přírodovědném muzeu
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Nadřád Synapsida
Řád Therapsida
Podřád Dicynodontia
Čeleď Lystrosauridae
Rod Lystrosaurus
Cope, 1870
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lystrosaurus byl rodem therapsida z podřádu Dicynodontia, jenž se vyskytoval v období pozdního Permu až raného Triasu. Jednalo se asi o 90 centimetrů až 2,5 metru dlouhého therapsida, který vážil maximálně 90 kilogramů. Od roku 1859 bylo formálně popsáno 23 druhů tohoto rodu. Byl to býložravec.

Proč přežil hromadné vymírání?[editovat | editovat zdroj]

Lystrosaurus je jeden z mála rodů, které přežily hromadné vymírání na konci permu, přičemž v triasu patřil mezi nejúspěšnější živočišné rody. Jedna teorie to vysvětluje tím, že žil v norách, jiná, že měl dokonalé plíce, ale existují i další teorie.

Důkaz teorie kontinentálního driftu[editovat | editovat zdroj]

Fosilní ostatky Lystrosaura byly objeveny na Antarktidě, v Jižní Africe a Indii. Spolu s několika dalšími rody vyhynulých zvířat tak posloužil jako důkaz Wegenerovy teorie kontinentálního driftu.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Lystrosaurus se objevuje v několika filmech nebo televizních pořadech. Byl vyobrazen v segmentu animovaného filmu Fantasia z roku 1940, dokumentech BBC Den, kdy Země málem zanikla, Putování s pravěkými monstry - život před dinosaury a v jedné epizodě dokumentárního cyklu stanice Animal Planet Armagedon zvířecí říše.