Dimetrodon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxDimetrodon
Stratigrafický výskyt: Spodní až střední perm, asi před 280-265 mil. let
alternativní popis obrázku chybí
Kostra dimetrodona
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída Synapsida
Řád Pelycosauria
Podřád Eupelycosauria
Čeleď Sphenacodontidae
Rod Dimetrodon
Cope, 1878
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dimetrodon („dvě řady zubů“) je rod vymřelého masožravého pelykosaura. Žil v období permu (mladší prvohory, asi před 280-265 miliony let). Jeho zvláštním znakem byla výrazná hřbetní plachta, sloužící zřejmě k termoregulaci. Tím se podobal o něco staršímu býložravému příbuznému rodu Edaphosaurus. Tento plaz, který však byl blíže příbuzný savcům než třeba ještěrkám, žil na území dnešní Evropy a Severní Ameriky.

Ve své době představoval nepochybně dominantního predátora, při délce 3,5 metru a hmotnosti asi 200 kg. Pohyboval se nejspíš plazivým pohybem na nohách vystrčených do stran a zřejmě nebyl příliš rychlý a aktivní. Díky hřbetní "plachtě" mohl regulovat svoji tělesnou teplotu a tak se rychleji zahříval i ochlazoval (podobně jako později někteří dinosauři, např. Spinosaurus). Dimetrodoni mezi dinosaury nepatřili, jsou však s nimi laiky občas zaměňováni.

Dimetrodon natalis
Dimetrodon milleri

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Palmer, D., ed (1999). The Marshall Illustrated Encyclopedia of Dinosaurs and Prehistoric Animals. London: Marshall Editions. p. 187. ISBN 1-84028-152-9.
  • Bramwell, C. D.; Fellgett, P.P. (1973). "Thermal regulation in sail lizards". Nature 242: 203–205. doi:10.1038/242203a0.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]