Dimetrodon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Dimetrodon
Stratigrafický výskyt: Spodní až střední perm, asi před 280-265 mil. let

alternativní popis obrázku chybí
Kostra dimetrodona
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: Synapsida
Řád: Pelycosauria
Podřád: Eupelycosauria
Čeleď: Sphenacodontidae
Rod: Dimetrodon
Cope, 1878
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dimetrodon („dvě řady zubů“) je rod vymřelého masožravého pelykosaura. Žil v období permu (mladší prvohory, asi před 280-265 miliony let). Jeho zvláštním znakem byla výrazná hřbetní plachta, sloužící zřejmě k termoregulaci. Tím se podobal o něco staršímu býložravému příbuznému rodu Edaphosaurus. Tento plaz, který však byl blíže příbuzný savcům než třeba ještěrkám, žil na území dnešní Evropy a Severní Ameriky.

Ve své době představoval nepochybně dominantního predátora, při délce 3,5 metru a hmotnosti asi 200 kg. Pohyboval se nejspíš plazivým pohybem na nohách vystrčených do stran a zřejmě nebyl příliš rychlý a aktivní. Díky hřbetní "plachtě" mohl regulovat svoji tělesnou teplotu a tak se rychleji zahříval i ochlazoval (podobně jako později někteří dinosauři, např. Spinosaurus). Dimetrodoni mezi dinosaury nepatřili, jsou však s nimi laiky občas zaměňováni.

Dimetrodon natalis
Dimetrodon milleri

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Palmer, D., ed (1999). The Marshall Illustrated Encyclopedia of Dinosaurs and Prehistoric Animals. London: Marshall Editions. p. 187. ISBN 1-84028-152-9.
  • Bramwell, C. D.; Fellgett, P.P. (1973). "Thermal regulation in sail lizards". Nature 242: 203–205. doi:10.1038/242203a0.