Teplokrevnost

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Teplokrevnost neboli homoiotermie je schopnost živočichů zajišťovat teplotní homeostázu; tedy udržovat svou tělesnou teplotu na konstantní úrovni. To zahrnuje jak schopnost ochlazování, tak i vytváření většího množství tělesného tepla. Teplokrevní živočichové kontrolují svou tělesnou teplotu především řízením svého metabolismu (tj. zrychlují metabolismus, jakmile se okolní teplota začne snižovat). Je možné, že teplokrevnost se u suchozemských čtvernožců vyvinula v přímé souvislosti s rodičovskou péčí o mláďata.[1] Příčinou mohou být i změny, které přinesly i permské vymírání.[2]

Validita termínu[editovat | editovat zdroj]

Oba termíny „studenokrevnost“ a „teplokrevnost“ u vědců nejsou oblíbené, především kvůli vágnosti jejich definice a vzrůstajícím znalostem z této oblasti. Různé teplotní typy nelze rozdělit do jednoduchých škatulek. Každý termín lze nahradit jedním nebo více jinými. Udržování tělesné teploty zahrnuje širokou škálu různých technik, jejichž výsledky tvoří spojité spektrum s tradičními ideály teplokrevnosti a studenokrevnosti na opačných koncích.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Warm-blooded na anglické Wikipedii.

  1. FARMER, C. G. Parental Care, Destabilizing Selection, and the Evolution of Tetrapod Endothermy. S. 160–176. Physiology [online]. 2020-05-01. Roč. 35, čís. 3, s. 160–176. Dostupné online. DOI 10.1152/physiol.00058.2018. (anglicky) 
  2. World's greatest mass extinction triggered switch to warm-bloodedness. phys.org [online]. 2020-10-16 [cit. 2022-02-11]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]