Strašice (okres Strakonice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Strašice
Kaple ve Strašicích
Kaple ve Strašicích
Znak obce StrašiceVlajka obce Strašice
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU (obec) CZ0316 551775
Kraj (NUTS 3) Jihočeský (CZ031)
Okres (LAU 1) Strakonice (CZ0316)
Obec s rozšířenou působností Strakonice
Pověřená obec Volenice
Historická země Čechy
Katastrální výměra 8,12 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 190 (2019)[1]
Nadmořská výška 585. m n. m.
PSČ 387 16
Zákl. sídelní jednotky 2
Části obce 2
Katastrální území 2
Adresa obecního úřadu Strašice 8 387 16 Volenice
Starosta Pavel Mráz
Oficiální web: www.obecstrasice.cz
Email: obec@obecstrasice.cz
Strašice
Strašice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Strašice se nachází v okrese Strakonice, kraj Jihočeský. Žije zde 190[1] obyvatel.

Obcí prochází cyklistická turistická trasa . Je zde možnost kempování, koupání, houbaření, rybolovu nebo agroturistiky. Do obce je zavedena pravidelná autobusová doprava.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zpráva o Strašicích je z roku 1365. Strašice patří do historického kraje Prácheňsko.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Pohled na Strašice od jihovýchodu (z rozhledny v Hoslovicích)

Strašice leží poblíž styku dvou krajů (Jihočeského a Plzeňského) a tří okresů (Strakonice, Prachatice a Klatovy). Nejvyšším bodem obce i obou jejích části je vrch Bloudím (685 m). V blízkém okolí mj. vynikají vrcholy Altán (845 m) a Kůstrý (837 m), zhruba 3,5 km jihozápadně od Strašic.

Pod Strašicemi protéká Novosedelský potok, zvaný také Kolčava. Nejníže položenou lokalitu na území obce představuje právě jeho údolí (512 m v katastru Strašic a 464 m v katastru Škůdry). V okolí obce jsou lesy převážně smrkové ale i borovo-jedlové a bukovo-smrkové .V lesích se vyskytují jeleni, mufloni, rysové, divoké kočky, v potoce pak bobr a vydra.[zdroj?] Několik set metrů severozápadně od Strašic, u hájovny pod lesem na jižním úbočí vrchu Bloudím roste památný strom: Strašická lípa.

Strašice geologicky leží v Šumavském podhůří, Javornické hornatině, Vimperské vrchovině v povodí Otavy. Geologická stavba oblasti se skládá zejména z krystalických břidlic. Druh půdy je převážně hlinitopísčitý a písčitohlinitý, v typu půdy převažuje hnědá půda vrchovin a podzoly. Roční průměrná teplota vzduchu je 7 stupňů Celsia. Roční průměrný úhrn srážek je 600 mm. Obec patří do mírně teplé až chladné oblasti.

Objekty[editovat | editovat zdroj]

K obci patří též koupaliště a tábořiště Kolčava, kde se každoročně v červenci koná sjezd motorkářů. V obci je hostinec Na Šumavě, zemědělské obchodní družstvo, které se specializuje na pěstovaní řepky, obilí, kukuřice, brambory, pícnin, skotu a drůbeže. V obci je bohatý kulturní život, ať jde o svátky jako masopust, Velikonoce, stavění májky, posvícení, dožínky, dušičky, Vánoce nebo myslivecké a hasičské bály. Dobrovolný hasičský sbor je moderně vybaven, má dlouhou tradici a v soutěžích se umisťuje mezi nejlepšími[zdroj?].

V roce 2006 byla zcela zrekonstruována budova Obecního úřadu a místní knihovny. Roku 2009 byl obci schválen obecní znak a prapor. Na návsi je nově opravená kaple s poledním a večerním vyzváněním a vzrostlými lípami. Náves doplňuje pomník padlých vojínů z 1. světové války, o který je staráno stejně jako o boží muka v obci a okolí. Počet popisných čísel je 80.

Prapor a znak[editovat | editovat zdroj]

Prapor je šikmo dělený, žerďová část má modrou barvu a dolní vlající pole žlutou. V horní žerďové části v modrém poli je zlatá ostrev položená souběžně s dělením, ve žlutém poli pak tři černá mlýnská kola.

Znak je také šikmo rozdělený, pravé pole má modrou barvu, levé zlatou. V modrém poli se nachází zlatá ostrev a ve zlatém poli tři černá mlýnská kola.

Symbolika:

Obec se skládá z osady Škůdra připomínané roku 1045 kdy kníže Břetislav věnuje vesnici Scodru (obec Škůdra) Břevnovskému klášteru, odtud tedy v modrém poli zlatá ostrev. Tři mlýnská kola odkazují na existenci tří mlýnů (Rejškův mlýn,Prachař,Smitka) na potoce Kolčava( Novosedelský potok) na správním území obce Strašice.

Části obce[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2019. Praha. 30. dubna 2019. ISBN 978-80-250-2914-5. Dostupné online. [cit. 2019-05-04]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]