Sisak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sisak
Sisak
Sisak
Lokalizace města

Sisak je město ve středním Chorvatsku. Má 45 992 obyvatel a je správním střediskem župy Sisak - Moslavina. Město leží přesně na soutoku řek Kupa a Sáva, jihovýchodně od hlavního města Záhřebu.

Historie

V dnešním Sisaku žijí lidé už 2 500 let, poloha na soutoku těchto dvou řek z něj časem udělala významné město. V dobách Římské říše nesl název Siscia. V této době zde byl téměř zavražděn svatý Quirinus, který je dodnes patronem města.

Nejznámější Sisacká stavba, pevnost, zde stojí už od 16. století a dnes je hojně navštěvována turisty. Dnes z ní je muzeum, a je také připomínkou vítězství nad Turky, v roce 1593. V této bitvě utrpěli Osmané poprvé na evropské půdě tak velkou porážku. Z pozdějších dob jsou tu pak památky barokní (Mali Kaptol), klasicistní (Velki Kaptol, Stari most), dnes jsou také navštěvovány turisty.

Během 2. světové války, v době ustašovského Chorvatska se zde nacházela dětská část koncentračního tábora Jasenovac, jednoho z největších chorvatských koncentračních táborů, popravováni tu byli zejména Srbové, Židé a Romové.

Charakter města

Hlavními odvětvími, ve městě zastoupenými je zemědělství a metalurgie, zpracovávání kůže a výroba potravin. Nedaleko těžená ropa se upravuje v místní rafinerii.

Nachází se tu také fakulta metalurgie Záhřebské vysoké školy.

Sisak má také mnoho horkých minerálních pramenů, které mají teplotu od 42 do 52°C.

Na obou místních řekách se rybaří, nedaleko je také přírodní park Lonjsko polje.

Odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Sisak na Wikimedia Commons

Externí odkazy

Šablona:Link FA