Rudolf Cortés

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načíst a přidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování
Rudolf Cortés
Základní informace
Rodné jménoRudolf Kraisinger
Narození16. března 1921
Plzeň
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí12. prosince 1986 (ve věku 65 let)
Krásná Lípa
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Žánryjazz, pop‑music, muzikál
Povolánízpěvák
Nástrojehlas
Hlasový oborbaryton
Aktivní roky19411975
VydavatelSupraphon
Příbuzná témataDáša Cortésová, Orchestr Karla Vlacha
Oceněnízasloužilý umělec (1978)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rudolf Cortés (někdy nesprávně uváděný jako Cortéz), rodným jménem Rudolf Kraisinger, (16. března 1921 Plzeň12. prosince 1986 Krásná Lípa) byl český zpěvák a příležitostný herec.

Rudolf Cortés byl zpěvák populárních písní s velice krásným, sytým a sametově hebkým hlasem barytonového rozsahu. Stal se jedním z nejpopulárnějších československých zpěváků pop‑music v 50. letech 20. století. Kromě toho byl i hercem, zahrál si řadu menších či epizodních rolí v několika českých filmech. Mimo jiné je od padesátých let znám také z Divadla estrády a satiry (pozdějšího Divadla ABC) coby významný divadelní představitel ústřední postavy ve hře Limonádový Joe aneb koňská opera, ve které byl mimořádně úspěšný (ve stejnojmenném filmu tuto postavu posléze hrál Karel Fiala a zpíval Karel Gott, Rudolf Cortés si zahrál v tomto filmu pouze velmi malou epizodní roli).

Život[editovat | editovat zdroj]

Otec Rudolfa Cortése Rudolf Kraisinger byl synem Víta Kraisingera a Marie rozené Kreismannové z Plzně. Povoláním byl bednář. Matka Rudolfa Cortése se jmenovala Mercedes rozená Cortés. Narodila se São Paulu v Brazílii. Byla dcerou Manuela Cortése, restauratéra v São Paulo, a Marie rozené Rodriguézové narozené ve Španělsku.

Cortésův otec se seznámil se svou budoucí ženou Mercedes Cortésovou během pracovního pobytu v Uruguayi v Jižní Americe, kde pracoval jako bednář při stavbě pivovaru v Montevideu. Po svatbě v Uruguayi potom žili oba v Čechách. Narodili se jim dva synové. Oskar se narodil ještě za nuceného pobytu manželů ve Španělsku, když jejich cestu do Čech přerušilo zadržení jejich lodi ve Španělsku v důsledku vypuknutí války. Rudolf se narodil 16. března 1921 v Plzni.

Rudolf Cortés se v letech 19351942 vyučil a pak pracoval jako samostatný kožešník ve Velkozávodě s kožešinami v Praze. Od roku 1940 zpíval v pěveckém spolku Smetana, zpíval 1. bas. Později vystupoval i v Komorní zpěvohře. Byl též zpěvákem v populárním jazzovém Orchestru Emila Ludvíka.

Po 2. světové válce se Cortés na dlouhá léta stal kmenovým zpěvákem orchestru Karla Vlacha.[1]

Rudolf Cortés zemřel v domově důchodců v Krásné Lípě u Rumburku na následky Alzheimerovy choroby, jejímiž prvními příznaky začal trpět již v roce 1968.[2] Když mu v necelých šedesáti letech přehrávali jeho desky, už nepoznal, který zpěvák to zpívá.

V roce 1978 obdržel titul zasloužilý umělec.

Jméno[editovat | editovat zdroj]

Příjmení si dal po své matce Mercedes Cortésové – v roce 1955 se Rudolf Kraisinger oficiálně nechal přejmenovat na Rudolfa Cortése. 12. září 1955 Odbor pro vnitřní věci rady Obvodního národního výboru v Praze 3 povolil změnu jména Cortés namísto Kraisinger. Toto jméno pak užívala také manželka Dagmar, dcera Dagmar a syn Rudolf. V knize Rudolf Cortés, milovaný i zatracovaný (viz níže uvedená literatura) na straně 117 se píše, že 30. října 1941 bylo snad poprvé, kdy se v novinách psalo o Cortésovi, ale kde mu právě zkomolili příjmení na Richard Cortéz. Původní příjmení Kraisinger pak používal už jen při zpívání klasiky.

Rodina, koníčky[editovat | editovat zdroj]

Rudolf Cortés zpíval 15. listopadu 1941 na svatbě svého bratra Oskara. Poprvé se oženil 22. prosince 1945 a za manželku si vzal Dagmar. V roce 1947 se jim narodilo první dítě, dcera Dagmar, a v roce 1951 pak syn Rudolf ml. V roce 1965 se rozvedli. O něco později se Rudolf Cortés oženil podruhé, jeho druhá manželka se jmenovala Alena. Narodil se jim syn David. Rudolf Cortés byl vášnivým rybářem, na každou cestu autem si brával s sebou rybářské náčiní.

Citát[editovat | editovat zdroj]

S Rudolfem jsme byli velcí kamarádi. Pamatuji se, že když jsem natáčel s orchestrem F. A. Tichého, tak jsme se několikrát potkali v Karlíně. On zpočátku zpíval pouze ve sboru. Potom si ho všiml kapelník perfektní jazzové kapely Habart, a tak se domluvili a Rudla s ním nazpíval dvě krásné písničky, jednou byl ploužák. Deska šla na dračku. Tak se perfektně uvedl. Všiml si ho Karel Vlach.
— Stanislav Procházka[2]

Nejznámější písničky[editovat | editovat zdroj]

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

diskografie není úplná

Gramofonové desky[editovat | editovat zdroj]

CD[editovat | editovat zdroj]

Kompilace[editovat | editovat zdroj]

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Seznam písní[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DORŮŽKA, Lubomír. Panoráma populární hudby 1918/1978. Praha: Mladá Fronta, 1987. Kapitola Karel Vlach, s. 216. 
  2. a b Stanislav Procházka, Milan Koukal: Úsměvy i vrásky Standy Procházky, Argentum, Kutná Hora, 2010, str. 151, ISBN 978-80-904717-0-2
  3. Archivovaná kopie. www.karelgott.net [online]. [cit. 2011-01-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-06-16. 
  4. Archivovaná kopie. www.zateckecountry.cz [online]. [cit. 2011-01-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-03-05. 
  5. http://www.semafor.wdr.cz/main.php?left=146&top=39&profil=disk&sablona=4&detail=1&temaN=trilobit_se_divi&oborI=1

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]