Nebeští jezdci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nebeští jezdci
Země ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Jazyky čeština, angličtina,
slovenština
Délka 92 minut
Žánry válečný
drama
Námět Filip Jánský
Scénář Filip Jánský
Zdeněk Mahler
Jindřich Polák
Režie Jindřich Polák
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Jiří Bednář
Jiří Hrzán
Svatopluk Matyáš
Elsie Randolph
Charles Cameron
Jana Nováková
Winston Chrislock
Vojtěch Holý
Joan Setonová
Jan Kaplický
Produkce Rudolf Hájek
Petr Čapek
Hudba Evžen Illín
Kamera Jan Němeček
Střih Josef Dobřichovský
Výroba a distribuce
Premiéra 1968
Distribuce Filmové studio Barrandov
Nebeští jezdci na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nebeští jezdci je český film režiséra Jindřicha Poláka, natočený v roce 1968 podle stejnojmenného románu Filipa Jánského z roku 1964. Pojednává o posádce letounu fiktivní 276. bombardovací perutě Royal Air Force,[1][p 1] jejíž tři členové jsou českoslovenští letci, ve Spojeném království za druhé světové války: každodenní život a vztahy s anglickými dívkami, dlouhé nebezpečné nálety, smrt nebo těžká zranění (hrdina utrpí popáleniny ve tváři).

Film byl natáčen černobíle na klasický formát, aby do něj mohly být využity archivní letecké záběry. Pro potřeby natáčení byl přestavěn starý dopravní letoun Lisunov Li-2 do podoby bombardéru Vickers Wellington; byl schopen motorového pojíždění, ale nelétal.[2] Film se celý točil v Československu, scény nouzového přistání na moři v NDR, úvodní scény ze hřbitova byly natočeny na československém vojenském hřbitově v Brookwoodu nedaleko Londýna. Dotočen byl 20. srpna a do kin uveden 28. října 1968. Premiéru měl tento film v Kolíně.

Název filmu[editovat | editovat zdroj]

Název filmu byl převzat z názvu country písně, původně natočené pod názvem Starý honec krav, známé také pod názvem Ďáblovo stádo (v originále Ghost Riders in the Sky) amerického písničkáře Stana Jonese. Nebeští jezdci je třetí alternativní název této písně, kterou tehdy v Československu nazpívala celá řada známých zpěváků popmusic počínajíc Rudolfem Cortésem přes Waldemara Matušku, Karla Černocha až po Karla Hálu či Taxmeny a crazypunkový Požár mlýna, v zahraničí pak řada jiných interpretů, například Burl Ives, Elvis Presley, Tom Jones, R.E.M., The Shadows, The Scorpions, Lorne Geen, Vaughn Monroe nebo Bing Crosby či Johnny Cash.

Jánský se ovšem při přebírání názvu filmu pravděpodobně inspiroval původním raně poválečným českým překladem zmíněné písně, který vyšel někdy kolem roku 1949 na desce. Píseň se skutečně jmenovala „Nebeští jezdci“, a její text byl zcela odlišný od pozdějšího Cortésova překladu. V textu raně poválečné verze se mluví o zářných nebeských jezdcích na modrých koních, kteří berou umírajícího kovboje na poslední cestu.

Sám hudební motiv této písničky se ve filmu objevuje hned na několika místech, inspirační zdroj je tudíž zcela zjevný.[zdroj?]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Skutečná 276. peruť RAF byla námořní záchranná jednotka.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nebeští jezdci – stránka o filmu Dostupné online
  2. Nebeští jezdci – stránka o filmu Dostupné online

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]