Rýzmburk (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rýzmburk
Rýzmburk
Rýzmburk
Základní informace
Slohgotický
Výstavba14. století
Zánik1641
Stavebníkrod Zlatého třmene
Další majitelépáni z Rýzmburka
Černčičtí
Pernštejnové
Žehušičtí z Nestajova
Smiřičtí ze Smiřic
Současný majitelLesy České republiky
Poloha
AdresaŽernov, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Rýzmburk
Rýzmburk
Další informace
Rejstříkové číslo památky29422/6-1933 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zřícenina hradu Rýzmburk (německy Riesenburg) se nachází na katastru obce Žernov v okrese Náchod v kraji Královéhradeckém.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Hrad Rýzmburk stojí na zalesněném ostrohu nad údolím řeky Úpy nedaleko stejnojmenné osady, jež je součástí obce Žernova.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hrad Rýzmburk "Ries-Obr"(připomínka ještě vzdálenější minulosti),"burk-hrad", byl vybudovaný západně od městečka Žernovy nad řekou Úpou příslušníky rodu Třmene. Zakladateli byli nejspíš již Tasson z Březovic, syn Rubín z Březovic společně s prvním doloženým majitelem Rýzmburka mladším bratrem Albertem z Rýzmburka r. 1319. Otec Tasson z Březovic (nar. 1279-1362 v závěru života dědí hrad a mimo jiné se píše z Rýzmburka). Syn Rubín zemřel již 1360. První doložený majitel hradu Albert z Rýzmburka se synem Luckem (Lickem, Litoldem?) umírají v roce 1346 po boku krále Jana Lucemburského u Kresčaku. Hrad přechází na společného otce Tassona z Březovic.Po jeho smrti 1362 pobýval na Rýzmburce další syn Alberta Nevlas ze Skalice, Spyty a na Rýzmburce, dále jeho syn Mladota ze Stračova, Smiřiné, Hořiek a z Rýzmburka, jeho syn Beneš Krčínský z Rýzmburka na Hořičkách. Část hradu připisuje Beneš 25. ledna 1417 synovci Aleši ml. Vřešťovskému (sám umírá bez potomků), druhá část hradu připadla po jeho smrti manželce Anně, která žila zde do roku 1456 (jako odúmrť získal od krále Aleš ml. Vřešťovský.) Část rodu Třmene přijala přídomek z Rýzmburka, počínaje synem Aberta Vřešťovského Aleše ml.(1408letilým) manželka Magdalena ze Sloupna.

Rýzmburk, vystavěný z kamene byl za husitských válek na příkaz Aleše Vřešťovského na Ratibořicích (zemský správce, od roku 1433-36 zastupoval fiunkci krále Zikmunda a snad z piety k rodovému majetku hrad Rýzmburk zachoval). Členové rodu Třmene se zde střídali až do roku 1544 (asi 225 let), kdy hrad koupil Bernard Žehušický z Nestajova, purkrabí Hradeckého kraje, který jej dobově upravil. Jeho snacha, druhá manželka syna Hertvíka v roce 1578 dědí hrad Svojanov, statek Banínský, kdežto Rýzmburk začíná střídat majitele. Roku 1580 získává hrad Mandaléna Bohdanecká, sestra první manželky Hertvíka Žehušického Elišky. Roku 1595 získává hrad Vilém z Talmberka a jeho bratr Jan. Ti ho prodali Smiřickým ze Smiřic, kteří Rýzmburk ponechali svému osudu. Druhým manželem Bohunky Zárubky byl Mathias Felix z Rýzmburka, společně žili na Domoradicích.

Rýzmburk (poslední vybudovaný hrad po Střmeni, Červené Hoře, Vízmburku, Teplicích nad Metují, Adršpach, Stárkovu, Chotěborkách, Borohrádku aj.), který rod Třmene na území Čech a Moravy vybudoval, byl vypleněn a vypálen za třicetileté války císařskými a později švédskými vojsky. K jeho úplné zkáze došlo na počátku 18 století, kdy byl ze zříceniny vylámám kámen na stavbu nedalekého zámku v Ratibořicích.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]