Skály (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Skály
Skalní věž s vytesanou komorou
Skalní věž s vytesanou komorou
Základní informace
Sloh gotický
Výstavba 2. polovina 14. století
Zánik 16. století
Poloha
Adresa Skály, Teplice nad Metují, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Skály
Skály
Další informace
Rejstříkové číslo památky 27573/6-1903 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Skály (též nazývaný Bišofštejn či Katzenštejn) byl skalní hrad čtyři kilometry od Teplic nad Metují v okrese Náchod v severovýchodních Čechách. Nachází se na lesním pozemku parcelní číslo 251 v katastrálním území Skály u Teplic nad Metují (766372). Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hrad Skály založil koncem 14. století husitský vojevůdce Matěj Salava z Lípy, který je zde zmiňován v roce 1393. V době husitských válek se zajímal hlavně o majetek. Zpočátku tak stál na straně husitů a přišel tak k části z majetku broumovského kláštera. Poté přešel na druhou stranu. Po něm jej zdědil syn Matěj, který i po skončení husitských válek pokračoval s loupeživými výpady do Slezska a Lužice. V odvetě si napadená města vynutila na Jiřím z Poděbrad zboření hradu a tak jej roku 1447 slezské vojsko pobořilo. Hrad byl narychlo opraven a již po sedmi letech je zde zaznamenán nový vlastník Kočka, po kterém se zachovalo i jméno hradu Katzenstein. Pak se zde vystřídalo několik majitelů, z nichž nejznámější byl vnuk krále Jiřího z Poděbrad kníže Bartoloměj Minstrberský. Z roku 1513 jsou zprávy o pokusu slezského lehnického knížete hrad opět dobýt, ale obránci byli tentokrát úspěšnější. O deset let později je mezi držiteli i Vojtěch z Pernštejna. V roce 1544 se stal novým vlastníkem hradu i okolního panství Bernard Žehušický z Nestajova. Bydlel však v jiném svém sídle (Stárkov) a opuštěný hrad zpustl. Roku 1576 je uváděn již jako pustý. V té době se také již staví pod hradním ostrohem daleko pohodlnější zámek.

Dnešní stav[editovat | editovat zdroj]

Na zalesněnou skálu ve výši 691 m n. m. (vůči úpatí asi 20 metrů) vedou schody. K nim se dostaneme po červené turistické značce z osady Skály. Nejbližší železniční stanice je 4 km daleko v Teplicích nad Metují. Na skále jsou patrné malé zbytky zdiva a klenuté sklepní místnosti.[2] Z vrcholu skály je pěkný výhled na Javoří hory, Kamenné hory v Polsku, Broumovské stěny i Orlické hory.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

O hradu Skály i osadě pod ním psal Alois Jirásek ve svých románech Skály a Skaláci.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-06-19]. Identifikátor záznamu 138822 : Hrad Skály, zřícenina. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. POHORECKÝ, Vladimír. Tipy na výlet po rozhlednách a starých hradech (5). Praha: Radioservis a.s., 2007. ISBN 978-80-86212-00-5. Kapitola Hrad Skály a hrad Adršpach, s. 83-85. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • CECHNER, Antonín. Soupis památek historických a uměleckých v politickém okresu Broumovském. Svazek XLV.. Praha: Archaelogická komise při České akademii věd a umění, 1930. 352 s. Dostupné online. Kapitola Skála, Katzenštejn : Hrad Skála, s. 279-280. 
  • DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Praha: Libri, 2002. 736 s. ISBN 80-7277-003-9. Heslo Skály, s. 503. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]