Červená Hora (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Červená hora
zřícenina hradu
zřícenina hradu
Základní informace
Sloh gotický
Výstavba před rokem 1291
Zánik 1427
Poloha
Adresa 0,8 km severozápadně od obce, Červená Hora, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Červená hora
Červená hora
Další informace
Rejstříkové číslo památky 36183/6-1932 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Červená Hora (německy Rotenberg) je zřícenina hradu asi 0,6 km severozápadně od obce Červená Hora v okrese Náchod. Hrad stál na významné křižovatce Kladsko-polské a Úpské stezky. Ze tří stran byl obtékán řekou Úpou v místech, kde dnes u Slatinského mlýna protíná silnice z Červené Hory Babiččino údolí. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vznikl jako další z hradů budovaných rodem Třmene (v Děpoltickém údělu od r. 110[kdy?]–1223), za souhlasu a podpory bratranců českých panovníků. Prvním doloženým vlastníkem hradu a přilehlého panství byl v roce 1291 Sezema II. z Červené Hory, syn Petra ze Skalice (kastelána v Čáslavi, stavitele hradu Skalice, Vízmburka aj.). Hrad se vypínal na vysokém ostrohu červené pískovcové skály, po které získal název Červená Hora. Ještě v roce 1260, jak dokládá břevnovská listina, bylo Červenokostelecko" široká, děsící pustina".

Hrad vznikl nejspíš společně s hrady Stárkovem a Adršpachem, za hrady Střmen, Skalice, Vízmburk. Ve své době byl velice rozsáhlou stavbou s prostranným nádvořím. Jestliže se zde usadil Sezema II. Červenohorský, znamená to, že zde měl již stálé, rodové sídlo budované jeho otcem Petrem ze Skalice nebo ještě dědou Sezemou I. na Střmeni, kteří kolonizovali zdejší území až k Poříčí u Trutnova a k Teplicím nad Metují. Po smrti Tase z Březovic a Rýzmburka r. 1362 přešel hrad Červená Hora do rukou Mikuláši Písklovi, 1372 je majetkem pražského arcibiskupa Jana z Jenštějna a jeho bratrů Václava a Pavla. Posledním vlastníkem hradu byl až do vypálení a zboření husitskými vojsky 8. června 1427 Hynek z Dubé (s rodem Třmene spřízněn Eliškou z Ratibořic, nevlastní sestrou Aleše ml. Vřešťovského). Hrad oblehla a zbořila "spanilá jízda".

Na jeho kdysi majestátních hradbách vyrostly mohutné stromy a do dnešních dnů se zachovalo jen nepatrné torzo zdiva. K červenohorskému panství v táhlém údolí Červenokosteleckého potoka byla vybudována ves Kostelec. První zpráva o ní pochází z 22. srpna 1362, kdy umírá majitel Tasson z Březovic (rodu Třmene) a na faru v Kostelci přichází farář Heřman. Nejspíš je to stejný Heřman, kterému v roce 1402 daroval tvrz ve Vižňově příbuzný Mikeš, syn Tasse, příslušníci rodu Třmene.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-07-16]. Identifikátor záznamu 148023 : Hrad Červená Hora, zřícenina. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]