Petr Hampl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Petr Hampl
Hampl-wiki.jpg
Narození 22. ledna 1969 (50 let)
Praha
Alma mater Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Web petrhampl.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petr Hampl (* 22. ledna 1969 Praha) je český sociolog, známý mimo jiné jako protiislámský a protiimigrační aktivista, autor knihy Prolomení hradeb. Je tajemníkem České společnosti pro civilizační studia a místopředsedou Sdružení přátel bílého heterosexuálního muže, které spoluzakládal.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Studium a akademická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval sociologii na Filosofické fakultě UK. V roce 1998 získal titul Mgr. (diplomová práce o metodologii Karla R. Poppera), v roce 2012 titul PhDr. a v roce 2015 obhájil titul Ph.D., když ve své disertaci uplatnil millsovskou teorii byrokratizace na ekonomický a sociální vývoj západních společností.

Vědecká činnost[editovat | editovat zdroj]

V letech 2010-14 přednášel na Vysoké škole ekonomie a managementu, v letech 2014-16 působil na Filosofické fakultě UK jako výzkumný pracovník zaměřený na alternativní formy lidského kapitálu. Je také externím spolupracovníkem Institutu Václava Klause.

V roce 2017 inicioval založení České společnosti pro civilizační studia, kde působí jako tajemník. Tato společnost, v níž působí mimo jiné spisoval Benjamin Kuras, sociolog Jan Keller a novinář Petr Žantovský pěstuje a rozvíjí myšlenky amerického politologa Samuela Huntingtona. Za své poslání pokládá zvýšení porozumění tomu, jak „fungují“ civilizace, co se děje na jejich hranicích, jak vznikají fundamentalismy, jak může soužít více civilizací na stejném území (je-li to vůbec možné), jak to ovlivňuje vnitřní dynamiku vzestupů a pádů každé z nich a vše, co s tím souvisí.

Od roku 1998 působil jako expert na prodej a marketing složitých technologických produktů a jako bezpečnostní konzultant. Byl také šéfredaktorem časopisu Data Security Management.

Aktivismus[editovat | editovat zdroj]

V témže roce se podílel rovněž na založení Sdružení přátel heterosexuálního bílého muže. Posláním tohoto spolku je využívat svobodu projevu ve všech jeho formách, dělat si legraci z politické korektnosti a prosazovat ochranu práv heterosexuálních bílých mužů. Do publikací vydávaných tímto sdružením přispívají mimo jiné advokátka a ex-ministryně Daniela Kovářová, ředitel programu rodinné hodnoty Institutu Václava Klause Ladislav Jakl či antropolog Mnislav Zelený.

Politika[editovat | editovat zdroj]

V letech 2014–2016 podnikl neúspěšný pokus o vstup do politiky. Byl členem Strany svobodných občanů a roku 2015 se neúspěšně ucházel o její předsednictví.[1] Byl rovněž místopředsedou Bloku proti islámu, na toto místo roku 2016 sám rezignoval, aby se mohl plně věnovat senátní kampani.[2] V senátním obvodě Beroun, kde kandidoval za volební stranu Alternativa pro Českou republiku, se mu pak podařilo získat 7,11 % hlasů a skončil jako sedmý z osmi uchazečů.[3]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Je spoluautorem učebnice Manažerské sociologie a výzkumné monografie Moc krásy.

V březnu 2018 byla vydána jeho kniha Prolomení hradeb (Proč západní civilizace tak snadno podléhá islámu a jaké jsou naděje na její záchranu), ve které se zabývá otázkami byrokracie a formování elit, v perspektivě střetu civilizací. Kniha vyvolala na jedné straně nadšené recenze (např. Benjamin Kuras ji označuje za "mistrovské dílo", Jaroslav Bašta za "přelom v chápání migrační krize" apod.), na druhé straně odmítání jakožto xenofóbního spisu. Řada kontroverzí se také odehrála kolem jejího stažení z pultů univerzitního knihkupectví a zrušení pronájmu pro besedu v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Do těchto kontroverzí zasáhl i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček; rovněž byli za účast na slavnostním křtu knihy kritizováni[kým?] poslanci Václav Klaus mladší a Jaroslav Foldyna. Během prvních čtyř měsíců po uvedení na trh byly provedeny tři dotisky, náklad ale není znám.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Protiislámský sociolog Hampl chce vést Svobodné. Novinky.cz. Dostupné online [cit. 2017-12-30]. 
  2. Vedení Bloku proti islámu ztrácí výraznou postavu. Odchází Petr Hampl. Fórum 24. Dostupné online [cit. 2017-12-30]. 
  3. Výsledky hlasování [online]. Český statistický úřad [cit. 2017-12-30]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]