Samuel Huntington

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Samuel Huntington
Narození 18. dubna 1927
New York
Úmrtí 24. prosince 2008 (ve věku 81 let)
Martha's Vineyard
Alma mater Harvardova univerzita
Chicagská univerzita
Yaleova univerzita
Stuyvesant High School
Zaměstnavatelé Harvardova univerzita
Kolumbijská univerzita
Ocenění Guggenheimovo stipendium
Grawemeyer Award
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Samuel Phillips Huntington (18. dubna 1927, New York24. prosince 2008, Martha's Vineyard) byl vlivný a kontroverzní[zdroj?] americký politický teoretik, byl poradcem amerického prezidenta Cartera[1] a napsal bestseller Střet civilizací (1996).

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Huntington studoval na univerzitě v Yale, promoval na Harvardově univerzitě, kde také od doktorátu v roce 1950 učil. Zabýval se poměrem mezi vojenskou a civilní vládou, státními převraty a vlivem imigrace. Upozornil na sebe knihou Politický řád v měnících se společnostech (1968), kde varoval, že společenská a hospodářská modernizace v post-koloniálních zemích nestačí k nastolení demokracie. Stabilní demokracie potřebuje silné instituce, zejména stabilní politické strany; pokud jim úroveň politické mobilizace „přeroste přes hlavu“, je politický řád přímo ohrožen.

Článek (1993) a kniha Střet civilizací (1996) vyvolal velkou polemiku, protože proti představě „konce dějin“ (např. Francis Fukuyama) a očekávání pokojného vítězství demokracie po pádu komunistických režimů postavil představu několika soupeřících civilizací, z nichž zejména indická, konfuciánská a islámská jsou podle Huntingtona na vzestupu. Obecně uvádí osm civilizací: západní, slovansko-pravoslavná, islámská, hinduistická, konfuciánská, japonská, latinskoamerická a africká. Budoucí konflikty nebudou konflikty mezi státy, ale mezi kulturami a civilizacemi, budou probíhat především podél tzv. zlomových hranic - linií, kde se civilizace střetávají. Západ se na ně musí připravit, případně zasahovat. Kritikové na to namítají,[zdroj?] že klasifikace „civilizací“ je naivní, že Huntington přeceňuje význam kulturní rozdílnosti a nebere na vědomí různosti a rozpory uvnitř jednotlivých kulturních okruhů.

Kniha „Kdo jsme?“ (Who we are?, 2004) rozebírá americkou národní identitu a varuje před jejím ohrožením zejména imigrací z Latinské Ameriky. Ta by mohla USA rozdělit na „dvojí lid, dvojí kulturu, dvojí jazyk“. Přes ostrou kritiku[zdroj?] tuto pozici rozvíjí i v článku „Hispánská výzva“ (The Hispanic Challenge, 2004) a chce zachránit hodnoty „bílých, britských a protestantských Američanů“. Kritikové ovšem namítají,[zdroj?] že tyto domnělé hodnoty nedokáže přesvědčivě popsat a tedy spíš jen vyvolává nacionální, náboženské a rasové napětí.

Americká National Academy of Sciences odmítla roku 1986 Huntingtonovu kandidaturu, protože dva profesoři matematiky napadli způsob, jímž Huntington při popisu politické situace v Brazílii matematicky údajně chybně argumentuje a „vyvolává dojem vědeckosti, jež v textu ve skutečnosti chybí.“[zdroj?]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Česky vyšlo:

  • HUNTINGTON, S., Střet civilizací, boj kultur a proměna světového řádu, Praha, Rybka publishers, 2001, ISBN 80-86182-49-5
  • HUNTINGTON, S., Kam kráčíš, Ameriko?, Praha, Rybka publishers, 2005. ISBN 80-86182-87-8

Anglicky:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Samuel P. Huntington na anglické Wikipedii.

  1. ŠUBRTOVÁ, K. Dopady útoku v Madridu na politiku EU v oblasti justice a vnitra. Brno : Masarykova univerzita. Fakulta sociálních studií. Katedra mezinárodních studií a lidských vztahů, 2008. Dostupné online. Kapitola Fenomén terorismu na počátku 21. století, s. 7.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]