Nansenova cena

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Nansenovu cenu každoročně uděluje Úřad Vysokého Komisaře OSN pro Uprchlíky (UNHCR) jednotlivci, skupině, nebo organizaci, jako uznání za výjimečnou pomoc uprchlíkům, vnitřně vysídleným osobám nebo osobám bez státní příslušnosti. Cena byla poprvé udělena v roce 1954.

Pozadí[editovat | editovat zdroj]

Cena je pojmenovaná po norském polárníkovi, státníkovi a laureátovi Nobelovy ceny za mír Fridtjofovi Nansenovi. Jako první Vysoký Komisař pro uprchlíky při Společnosti národů Nansen prosadil významné kroky ve posílení hlasů násilně vysídlených. Nansenova cena se skládá z pamětní medaile, Nansenovy medaile a 100.000 dolarů darovaných vládami Norska a Švýcarska k zahájení projektu ve spolupráci s UNHCR na pomoc násilně vysídleným. Švýcarská a norská vláda, Norská rada pro uprchlíky (NRC) a IKEA Foundation podporují program Nansenovy ceny.[1]

 Nápis na medaili: "Nestekjærlighet er realpolitikk" (česky: Altruismus je praktická politika)

Slavnostní předání cen[editovat | editovat zdroj]

Nansenova cena je udělována každý rok v Ženevě, "světovém  hlavním městě humanitárních organizací".[2]  Ceremonie se koná ve stejnou dobu jako roční zasedání Výkonného výboru UNHCR.[3]

Nansenova panelová diskuze[editovat | editovat zdroj]

V roce 2011, UNHCR s Ženevskou univerzitou (UNIGE), nadací Pour Genève, a Académie de droit international humanitaire et droits humains à Genève (ADH) uskutečnil první Nansenovu panelovou diskuzi. Nyní je již organizována každoročně, zapojuje do diskuze Ženevě intelektuální společenství, média a mládež o uprchlické příčiny a činnosti UNHCR.

V roce 2012 se diskuze s názvem "Les femmes et la reconstruction de la Somalie: du truble à l'espoir" ("Ženy a rekonstrukce Somálska: Od chaosu k naději") jako panelisté zúčastnily laureátka Nobelovy ceny za mír Leymah Gboweeová, generální tajemnice NRC Elisabeth Rasmussonová a vyslankyně "Dobré vůle" Barbara Hendricksová.[4]

Nominace[editovat | editovat zdroj]

Nejsilnější kandidáti jsou ti, kteří šli nad rámec svých povinností, kteří prokázali vytrvalost a odvahu a kteří osobně, přímo a významně pomohli násilně vysídleným lidem.

Nominace musí být předloženy prostřednictvím webových stránek Nansenovy ceny. Současní nebo bývalí zaměstnanci UNHCR nejsou způsobilí. Vlastní nominace, včetně nominaci vnitřních organizací, se důrazně nedoporučují.[5]

Seznam laureátů[editovat | editovat zdroj]

Prof. Angeela Asifi v roce 2015

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nansen Refugee Award na anglické Wikipedii.

  1. Official homepage for the UNHCR Nansen Refugee Award
  2. Representation of the Netherlands in Geneva. geneva.nlmission.org [online]. [cit. 2017-07-08]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-09-29. 
  3. Official homepage for the UNHCR Nansen Refugee Award
  4. University of Geneva Communication Service
  5. Official homepage for the UNHCR Nansen Refugee Award
  6. Article in Al Arabiya News. english.alarabiya.net [online]. [cit. 2017-07-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-01-20. 
  7. Congolese nun named winner of prestigious Nansen Refugee Award UNHCR 17 September 2013
  8. Dostupné online. 
  9. Greek Volunteers share UNHCR Nansen Refugee Award
  10. 'Tenacious' Kyrgyz lawyer and statelessness champion, wins prestigious UNHCR prize [online]. October 2019 [cit. 2019-12-27]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]