Seretse Khama

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Seretse Khama
1. prezident Botswany
Ve funkci:
30. září 1966 – 13. července 1980
Předchůdcenikdo, funkce vytvořena
NástupceQuett Ketumile Masire
1. předseda vlády Botswany
Ve funkci:
3. března 1965 – 30. září 1966
Předchůdcenikdo funkce vytvořena
Nástupcenikdo, funkce zrušena
Stranická příslušnost
ČlenstvíBotswana Democratic Party

Narození1. července 1921
Serowe
Úmrtí13. července 1980 (ve věku 59 let)
Gaborone
Příčina úmrtírakovina slinivky
ChoťRuth Williams Khama (od 1948)
RodičeSekgoma II. a Tebogo Kebailele
DětiIan Khama
Tshekedi Khama II.
Alma materUniverzita Fort Hare
Lovedale
Univerzita Witwatersrand
Tiger Kloof Educational Institute
Balliolova kolej
Adams College
Profesepolitik a advokát
Náboženstvíkatolicismus
OceněníNansenova cena (1978)
rytíř komandér Řádu britského impéria
velkokříž Řádu lázně
CommonsSeretse Khama
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Seretse Khama (1. července 1921, Serowe, Bečuánsko13. července 1980, Gaborone, Botswana) byl prvním prezidentem afrického státu Botswana.

Život[editovat | editovat zdroj]

Khama byl potomek královského rodu, jeho dědeček – Khama III. – požádal Velkou Británii o ochranu svého území před expanzí Afrikánců a stál tak u zrodu britského protektorátu Bečuánsko. Seretse Khama po náhlé smrti svého otce již ve čtyřech letech zdědil titul náčelníka lidu Bamangwato, který tvoří kolem jedné třetiny botswanského obyvatelstva. Vzdělání získal v Jižní Africe a na právnické fakultě Oxfordské univerzity. Jeho sňatek s běloškou v roce 1948 porušil pravidla o rasové segregaci. Britské úřady jej vyhostily ze země. Domů se mohl vrátit až roku 1956 poté, co se pod nátlakem britské, jihoafrické i jihorhodéské vlády vzdal postavení náčelníka. Stal se členem legislativní rady a byl jmenován členem výkonné rady protektorátu. V roce 1962 založil Bechuanaland Democratic Party – BDP (česky: Bečuánská demokratická strana). O tři roky později proběhly v Bečuánsku první volby na principu všeobecného hlasovacího práva. Khamova BDP se svým umírněným a multirasovým programem získala podporu nejen mezi příslušníky Khamova etnika, ale i u mnoha bílých osadníků a přesvědčivě zvítězila nad jinými, více nacionalisticky orientovanými stranami. Khama se stal premiérem. Pod jeho vládou získala 30. září 1966 Botswana nezávislost v rámci Commonwealthu a Seretse Khama se stal jejím prvním prezidentem. Brzy nato byl britskou královnou povýšen na rytíře.

Botswana pod jeho vedením díky objevu bohatých nalezišť diamantů dosahovala vysokého hospodářského růstu nesrovnatelného s jinými zeměmi subsaharské Afriky a zároveň proslula jako výjimečný ostrov stabilní demokracie, kde ovšem každé svobodné volby díky své pevně etnicky zakotvené voličské základně vyhrála BDP a Khama byl opakovaně volen prezidentem.

Na mezinárodní scéně Khama sice vystupoval proti rasistickému režimu v Jižní Rhodesii, ale vzhledem k silné ekonomické závislosti Botswany na jihorhodéské železnici nikdy, na rozdíl od zambijské vlády, neuplatnil hospodářské sankce.

Khama zemřel ve své prezidentské funkci v červenci 1980 a nahradil jej jeho viceprezident Quett Ketumile Masire.

Politickou dynastii Khamů nyní reprezentuje prvorozený syn Seretseho Khamy Ian Khama, současný (2016) prezident Botswany.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]