Marina Rošča (stanice metra v Moskvě, Velká Kolcevaja linka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Marina Rošča
StátRusko
MěstoMoskva
Vznik1. března 2023[1]
Linky Velká Kolcevaja
Přestup na stanici Marina Rošča
Technické informace
Typ stanicetrojlodní, sloupová, hluboko založená
Počet nástupišť1
Hloubka pod povrchem72 m
Externí odkazy
Souřadnice sídla
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marina Rošča (rusky Марьина Роща) je stanice moskevského metra na Velké Kolcevé lince, která byla zprovozněna dne 1. března 2023 v rámci úseku Elektrozavodskaja - Savjolovskaja. V tento den byly slavnostně zprovozněny všechny dosud nezprovozněné stanice na této lince, provoz slavnostně spustil prezident Ruska Vladimir Putin. Stanice je pojmenována podle čtvrti, ve které se nachází a podle stejnojmenné stanice metra na Ljublinsko-Dmitrovské lince, na kterou lze díky průchodu mezi stanicemi přestoupit. Dále lze přestoupit na stejnojmennou železniční zastávku, kterou obsluhují vlaky na lince MCD-2 a MCD-4.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice Rižskaja se nachází ve stejnojmenné čtvrti podél Třetího projezdu Marinoj Rošči (3-й проезд Марьиной Рощи) v místě jeho křížení s Šeremetěvskou ulicí (Шереметьевская улица). Stanice disponuje jedním povrchovým vestibulem, který se nachází v parku mezi Čtvrtým a Pátým projezdem Marinoj Rošči. Tento poměrně velký vestibul je architektonicky unikátní tím, že se zvenčí zdá, že stojí na koulích. Tohoto efektu je dosaženo díky tomu, že spodní část budovy je kompletně prosklená. Koule jsou jen dekorativní, ve skutečnosti jsou to sloupy olemované zrcadlovými kovovými polokoulemi. Tato technika se opakuje v interiéru i exteriéru: polovina koulí je umístěna venku, polovina uvnitř, fasáda, stěny a strop jsou zakončeny stejným materiálem – děrovanými plechy.

Jedná se o druhou nejhlubší stanici (po Parku Pobědy) a o stanici s nejdelším eskalátorem (130 metrů) v celém moskevském metru. Architektonické a výtvarné řešení stanice bylo vybráno v otevřené mezinárodní soutěži v roce 2017 mezi třemi finalisty a vítěze určilo hlasování Moskvanů na portálu Aktivnyj Graždanin, kterým se stal projekt architektonické kanceláře AI Architects. Jelikož se stanice nachází v oblasti, kterou dříve ovládali hrabata Šeremetěvové, její podoba vychází z estetiky porcelánu, základního prvku šlechtických paláců. Ze všech stran vypouklé pylony ze světlého mramoru ruského původu připomínají svým tvarem porcelán. Při jejich výrobě byla na mramor aplikována krakeláž - zářez v podobě pavučiny, který vytváří efekt malých prasklin. Osvětlené je nástupiště díky světlu odraženému od stropu a osvětlení pylonů u podlahy. Podlaha je dlážděna žulou v přírodních šedých odstínech.[2]

Se západního konce hlavního stanice lze průchodem přestoupit na stejnojmennou stanici Ljublinsko-Dmitrovské linky. Perspektivně z této stanice mají začínat Molžaninovskaja (směrem na stejnojmennou čtvrť a Zelenograd) a Mitiščinskaja (směřující do města Mitišči). V souvislosti s budováním Moskevských centrálních diametrů je budoucnost těchto linek nejistá.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Марьина Роща (станция метро, Большая кольцевая линия) na ruské Wikipedii.

  1. Путин и Собянин открыли Большую кольцевую линию метро [online]. Dostupné online. 
  2. Mar'ina Roscha (Line 11) - Moscow Metro Photo Album. news.metro.ru [online]. [cit. 2024-02-14]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Metro v MoskvěVelká Kolcevaja
Savjolovskaja Marina Rošča Rižskaja

Chorošovskaja CSKAPetrovskij park Savjolovskaja Marina Rošča Rižskaja Sokolniki Elektrozavodskaja LefortovoAviamotornaja Nižegorodskaja Tekstilščiki Pečatniki Nagatinskij ZatonKlenovyj bulvar Kaširskaja VaršavskajaKachovskaja ZjuzinoVoroncovskaja Novatorskaja Prospekt Vernadskogo Mičurinskij prospekt AminěvskajaDavydkovoKuncevskaja TěrechovoMňovnikiNarodnoje Opolčenije