Varšavskaja (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Varšavskaja
Stát Rusko
Město Moskva
Vznik 11. srpna 1969
Linky Kachovskaja
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Varšavskaja (rusky Варшавская) je stanice moskevského metra, jedna ze tří stanic na nejstarším úseku Třetího přestupního okruhu (původně samostatná linka Kachovskaja).

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice je konstruována jako pilířová, hloubená s ostrovním nástupištěm, mělce založená v hloubce 9 m pod povrchem. Vzhled nástupiště do velké míry určoval standardizovaný projekt; strop podpírají dvě řady 4 m od sebe vzdálených celkem čtyřiceti sloupů, obložených šedýmžlutým mramorem a s nápadně rozšířenými hlavicemi. Na obklad stěn za nástupištěm se použily modré plasticky tvarované kachlíky, v určitým rozestupech se pak nacházejí stylizované kovové obrazy s tématem Varšavy. Stanice své jméno nese podle ulice Varšavskoje šosse, pod níž se nachází.

Výstup ven vede jeden, vede po eskalátorech a pevném schodišti do povrchového vestibulu.

Stanice je v provozu již od 11. srpna 1969. Tehdy byla otevřena jako součást Zamoskvorecké linky mezi stanicemi Avtozavodskaja a Kachovskaja; svojí příslušnost k lince 11 získala až roku 1995 kdy se celá větev s třemi stanicemi stala linkou samostatnou. Od 27. listopadu 2017 je jedná o součást Třetího přestupního okruh, jehož druhá část byla zprovozněna mezi stanicemi Dělovoj centr a Petrovskij park. Do roku 2020 se původně Kachovská linka stane plnou součástí Třetího přestupního okruhu.

Nedaleko za stanicí se západním směrem nacházejí dvě kolejové manipulační spojky do depa Varšavskoje. To slouží jak Třetímu přestupnímu okruhu, tak i lince lehkého metra, Butovské.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Dělovoj centr Metro v MoskvěVelká Kolcevaja (11) směr Ulica Narodnogo opolčenija
Varšavskaja (stanice metra v Moskvě)
Dělovoj centr 4 8Šelepicha 14Chorošovskaja 7 14CSKAPetrovskij park 2 ( – Nižnaja MaslovkaŠeremetěvskajaRževskajaStromynkaRubcovskajaLefortovoAviomotornajaNižegorodskaja ulicaTekstilščikiPečatnikiNagatinskij zatonKlenovyj bulvar – ) Kaširskaja 2VaršavskajaKachovskaja 9 ( – ZjuzinoVoroncovskajaUlica NovatorovPropekt VernadskogoMičurinskij prospektAminěvskoje šosseDavydkovoMožajskajaTěrechovoNižnije MňovnikiUlica Narodnogo opolčenija)