Přeskočit na obsah

Mičurinskij prospekt (stanice metra v Moskvě, Velká Kolcevaja linka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mičurinskij prospekt
StátRusko
MěstoMoskva
Vznik7. prosince 2021[1]
Linky Velká Kolcevaja
Přestup na stanici Mičurinskij prospekt
Technické informace
Typ stanicetrojlodní, sloupová, mělce založená
Počet nástupišť1
Hloubka pod povrchem19 m
Externí odkazy
Zeměpisné souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mičurinskij prospekt (rusky Мичуринский проспект) je stanice moskevského metra na Velké Kolcevé lince, která byla zprovozněna dne 7. prosince 2021 v rámci úseku Mňovniki - Kachovskaja. Stanice je pojmenována podle přilehlé ulice. Ze stanice je možné přestoupit na stejnojmennou stanici na Kalininsko-Solncevské lince.

Charakter stanice

[editovat | editovat zdroj]

Stanice Mičurinskij prospekt se nachází ve čtvrti Ramenki (Раменки) podél ulice Udalcova (Улица Удальцова) v blízkosti jejího vyústění na Mičurinskij prospekt (Мичуринский проспект) v jihozápadni části města.

Stanice disponuje dvěma vestibuly, jihovýchodní podzemní a povrchový severozápadní. Severozápadní se nachází na jihovýchodní straně Mičurinského prospektu, jedná se o vestibul společný pro Kalininsko-Solncevskou i Velkou Kolcevou linku, na stanici Kalininsko-Solncevské linky je pak z něho možné dojít přes nadchod nad Mičurinským prospektem, který slouží i lidem, kteří se potřebují dostat se z jedné strany ulice na druhou. Na základě stanice se plánuje vytvořit stejnojmenný dopravní uzel, který bude zahrnovat obě stanice metra, zastávky veřejné dopravy a obytné i komerční prostory.

Tato stanice byla vybudována činskou společností China Railway Construction Corporation, což se projevilo na jejím designu. Hlavním motivem je zde čínský znak vyjadřující družbu v okružení rostlinných girland, které upomínají na činnost slavného ruského biologa Ivana Vladimiroviče Mičurina. Sytě šarlatová barva sloupů pak odpovídá národní barvě Číny.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Мичуринский проспект (станция метро, Большая кольцевая линия) na ruské Wikipedii.

  1. Путин и Собянин открыли десять станций Большой кольцевой линии [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
Metro v MoskvěVelká Kolcevaja
Prospekt Vernadskogo Mičurinskij prospekt Aminěvskaja

Chorošovskaja CSKAPetrovskij park Savjolovskaja Marina Rošča Rižskaja Sokolniki Elektrozavodskaja LefortovoAviamotornaja Nižegorodskaja Tekstilščiki Pečatniki Nagatinskij ZatonKlenovyj bulvar Kaširskaja VaršavskajaKachovskaja ZjuzinoVoroncovskaja Novatorskaja Prospekt Vernadskogo Mičurinskij prospekt AminěvskajaDavydkovoKuncevskaja TěrechovoMňovnikiNarodnoje Opolčenije