Kalužskaja (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kalužskaja
Stát Rusko
Město Moskva
Vznik 12. srpna 1974
Linky Kalužsko-Rižskaja
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nástupiště stanice

Kalužskaja (rusky Калужская) je stanice moskevského metra na Kalužsko-Rižské lince.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Je to podzemní mělce založená (10 m pod povrchem) stanice. Její výstavba proběhla v otevřené jámě, nástupiště podpírají dvě řady celkem 52 sloupů. Architektonické ztvárnění odpovídá standardní koncepci pro hloubené stanice, umístěné na okraji Moskvy. Pojmenována byla podle nedaleké dálnice. Stanice má dva výstupy (na každém konci nástupiště jeden), které vedou na Profsojuznou a Obručevovu ulici.

Obkladem pro osmiboké směrem k podlaze zužující se sloupy byl bajkalský mramor, pro stěny za nástupištěm pak bílé dlaždice. Mezi ně jsou vloženy v určitých intervalech malé kovové reliéfy. Podlahu tvoří šedá žula.

Moskevský dopravní podnik stanici zprovoznil k 12. srpnu 1974. Kalužskaja nahradila prozatímní stanici stejného jména, umístěnou nedaleko depa Kalužskoje. Denně Kalužskou využije okolo 62 000 lidí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Medvědkovo Metro v MoskvěKalužsko-Rižskaja – 6 směr Novojaseněvskaja
Novyje Čerjomuški Kalužskaja Běljajevo
MedvědkovoBabuškinskajaSviblovoBotaničeskij sad 14VDNChAleksejevskajaRižskajaProspekt Mira 5SucharjevskajaTurgeněvskaja 1 10Kitaj-gorod 7Treťjakovskaja 2 8Okťabrskaja 5ŠabolovskajaLeninskij prospekt 14AkademičeskajaProfsojuznajaNovyje ČerjomuškiKalužskajaBěljajevoKoňkovoŤoplyj StanJaseněvoNovojaseněvskaja 12