Ivan Vladimirovič Mičurin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ivan Vladimirovič Mičurin

Ivan Vladimirovič Mičurin (rusky Иван Владимирович Мичурин; 15. října 1855 podle juliánského nebo 27. října podle gregoriánského kalendáře Dolgoje, Rjazaňská oblast - 7. června 1935 Mičurinsk, Tambovská oblast) byl ruský šlechtitel a ovocnář, dvojnásobný nositel Leninova řádu.

Zpočátku pěstoval ovocné odrůdy vhodné pro oblast středního Ruska. Využil ovocné odrůdy z různých oblastí Asie, rostoucí ve studeném klimatu s krátkou vegetační dobou. Křížením těchto odrůd s evropskými vypěstoval cca 300 nových odrůd ovoce, zejména jabloní, vhodných [zdroj?] pro drsné podmínky vnitrozemského klimatu středního Ruska. Posunul tím hranice pěstování ovoce výrazně severněji.[zdroj?] Předpokládal možnost změny genotypu působením vnějšího vlivu. Mičurin, jeho práce a život byly používány sovětskou propagandou a pseudovědcem Lysenkem. Své zkušenosti Mičurin shrnul v knize jménem Výsledky šedesátiletých prací. Posmrtně pak vyšly jeho sebrané spisy a byly přeloženy do mnoha jazyků.

Mičurinovy šlechtitelské úspěchy jsou známy i u nás. Náš úspěšný šlechtitel růží z Blatné Jan Böhm tyto Mičurinovy výpěstky ve své školce pěstoval a propagoval je ve svém Průvodci nevymrzající zahradou. Zde jsou u některých odrůd uvedeny také zkušenosti autora s mrazivou zimou na přelomu let 1928-1929 a 1939-1940.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SOJFER, Valerij Nikolajevič. Rudá biologie : Pseudověda v SSSR , ISBN 80-903550-5-6
  • BÖHM, Jan. Průvodce nevymrzající zahradou. Blatná : Nákladem a tiskem firmy Bratří Římsové.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]