Přeskočit na obsah

Rižskaja (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rižskaja
StátRusko
MěstoMoskva
Vznik1. května 1958
Linky Kalužsko-Rižskaja
Přestup na stanici Rižskaja
Technické informace
Typ stanicetrojlodní, sloupová, hluboko založená
Počet nástupišť1
Hloubka pod povrchem45,9 m
Externí odkazy
Zeměpisné souřadnice
Map
Kód památky7730152000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rižskaja (rusky Рижская) je stanice moskevského metra. Z ní je možné přestoupit na stejnojmennou stanici na Velké Kolcevé lince.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Rižskaja je stanice na Kalužsko-Rižské lince, dala i její části název. Pojmenována je podle Rižského nádraží, které se nachází nedaleko od jejího povrchového vestibulu. Je konstruována jako podzemní, trojlodní stanice hluboko založená; nástupiště se nachází 46 m pod úrovní ostatního terénu. Všechny tři lodě jsou spojené prostupy a ta prostřední z nich je zkrácená. Poloměr střední lodě činí 9,5 m, u bočních pak 8,6 m. Výstup je jeden, vede eskalátorovým tunelem do již zmíněného vestibulu. Obklad podzemního prostoru tvoří keramické dlaždice žluté a červené barvy. Do nich jsou vyhotoveny obrazy s tematikou Rigy, hlavního města Lotyšska. Nad prostupy jsou pak ventilační mřížky ozdobené tradičním lotyšským motivem. Na ztvárnění stanice se vedle ruských podíleli také i lotyšští architekti.

Stanice byla otevřena 1. května 1958 jako součást tehdy Rižské linky (před sloučením s Kalužskou linkou na Kalužsko-Rižskou) a jejího úseku mezi stanicemi VDNCh a Prospekt Mira.

Teroristický útok[editovat | editovat zdroj]

Dne 31. srpna 2004 se sebevražedná atentátnice pokusila vstoupit do stanice. Když však uviděla policisty u vchodu, odpálila výbušniny. V důsledku výbuchu bylo zabito 10 lidí a více než 50 zraněných, včetně samotné teroristky. Mezi mrtvými a zraněnými byli, kromě Rusů, také obyvatelé Uzbekistánu, Moldavska a také jeden Kubánec. Síla exploze byla přibližně 2 kg TNT. [1][2]

Rižskaja v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Ve stanici Rižskaja se odehrává část děje knihy Metro 2033 od Dmitrije Gluchovského.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Рижская (станция метро, Калужско-Рижская линия) na ruské Wikipedii.

  1. Смертница взорвала себя у метро "Рижская" в Москве: 10 погибших, более 50 раненых. NEWSru.com [online]. 2004-08-31 [cit. 2023-09-04]. Dostupné online. (rusky) 
  2. Теракт на "Рижской": списки пострадавших, свидетельства очевидцев. NEWSru.com [online]. 2004-09-01 [cit. 2023-09-04]. Dostupné online. (rusky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Medvědkovo Metro v MoskvěKalužsko-Rižskaja směr Novojaseněvskaja
Aleksejevskaja Rižskaja Prospekt Mira
MedvědkovoBabuškinskajaSviblovoBotaničeskij sad VDNCh AleksejevskajaRižskaja Prospekt Mira SucharjevskajaTurgeněvskaja Kitaj-gorod Treťjakovskaja Okťabrskaja Šabolovskaja Leninskij prospekt Akademičeskaja ProfsojuznajaNovyje ČerjomuškiKalužskaja BěljajevoKoňkovoŤoplyj StanJaseněvoNovojaseněvskaja