Přeskočit na obsah

Běljajevo (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Běljajevo
StátRusko
MěstoKonkovo District
Vznik12. srpna 1974
LinkyKalužsko-Rižskaja
Externí odkazy
Zeměpisné souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nástupiště stanice

Běljajevo (rusky Беляево) je stanice moskevského metra. Nachází se v jižní části oranžové linky, na jihovýchodě města. Název má podle stejnojmenného rajónu.

Charakter stanice

[editovat | editovat zdroj]

Běljajevo je podzemní, hloubená stanice, vybudovaná podle jednotného projektu pro stanice tohoto typu. Její ostrovní nástupiště podpírají dvě řady sloupů, ty jsou obložené bílým mramorem. Stěny za kolejištěm byly obloženy bílými dlaždicemi, na nich jsou umístěné v určitých rozestupech dekorativní kovové panely se staroruskými tématy.

Běljajevo má dva výstupy, vyvedené do mělce založených podpovrchových vestibulů, vedou pod Profsojuznou ulici a náměstí Martina Luthera Kinga. Stanici využije denně 59 800 cestujících (průzkum z roku 2002), řazena tedy může být ke středně vytíženým. Veřejnosti slouží Běljajevo od 12. srpna 1974, její projektový název je Južnaja. S tímto názvem nakonec bylo otevřena stanice jiná, na deváté lince v pozdějších letech.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
← směr Medvědkovo Metro v MoskvěKalužsko-Rižskaja směr Novojaseněvskaja
Kalužskaja Běljajevo Koňkovo
MedvědkovoBabuškinskajaSviblovoBotaničeskij sad VDNCh AleksejevskajaRižskaja Prospekt Mira SucharjevskajaTurgeněvskaja Kitaj-gorod Treťjakovskaja Okťabrskaja Šabolovskaja Leninskij prospekt Akademičeskaja ProfsojuznajaNovyje ČerjomuškiKalužskaja BěljajevoKoňkovoŤoplyj StanJaseněvoNovojaseněvskaja