Přeskočit na obsah

Profsojuznaja (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Profsojuznaja
StátRusko
MěstoMoskva
Vznik13. října 1962
LinkyKalužsko-Rižskaja
Technické informace
Počet nástupišť1
ArchitektNina Aleksandrovna Alyoshina
Nikolaj Ivanovič Demchinsky
Externí odkazy
Souřadnice sídla
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nástupiště stanice Profsojuznaja

Profsojuznaja (rusky Профсоюзная) je stanice moskevského metra na Kalužsko-Rižské (oranžové) lince.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Profsojuznaja je konstruována jako 7 m hluboko založená, hloubená pilířová stanice s ostrovním nástupištěm a dvěma výstupy. Ty vycházejí po pevných schodištích každý do svého podpovrchového vestibulu, z těch pak vedou východy na povrch. V prostoru nástupiště podpírá strop 40 sloupů, umístěných ve dvou řadách s čtyřmetrovým rozestupem. Kromě malých pruhů u podlahy a stropu jsou sloupy obložené celé šedými mramorovými deskami; na stěny za kolejemi pak byly použity keramické obklady.

Stanice vznikla na začátku 60. let, a podle standardního projektu. Veřejnosti se otevřela 13. října roku 1962; její projektový název zní Lomonosovskaja. Svůj název nese podle ulice Profsojuznaja, která nad stanicí vede a kříží se s Nachimovským prospektem. Je součástí provozního úseku OkťabrskajaNovyje Čerjomuški šesté provozované linky. Podle průzkumu z roku 2002 stanici denně využije okolo 70 000 lidí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Medvědkovo Metro v MoskvěKalužsko-Rižskaja směr Novojaseněvskaja
Akademičeskaja Profsojuznaja Novyje Čerjomuški
MedvědkovoBabuškinskajaSviblovoBotaničeskij sad VDNCh AleksejevskajaRižskaja Prospekt Mira SucharjevskajaTurgeněvskaja Kitaj-gorod Treťjakovskaja Okťabrskaja Šabolovskaja Leninskij prospekt Akademičeskaja ProfsojuznajaNovyje ČerjomuškiKalužskaja BěljajevoKoňkovoŤoplyj StanJaseněvoNovojaseněvskaja