Leninskij prospekt (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Leninskij prospekt
StátRusko
MěstoMoskva
Vznik13. října 1962
Linky Kalužsko-Rižskaja
Přestup na stanici Ploščaď Gagarina
Technické informace
Typ stanicetrojlodní, sloupová, mělkého založení
Počet nástupišť1
Hloubka pod povrchem16 m
Externí odkazy
Souřadnice sídla
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nástupiště stanice

Leninskij prospekt (rusky Ленинский проспект) je stanice moskevského metra na Kalužsko-Rižské lince. Svůj název nese podle stejnojmenného prospektu. Veřejnosti již slouží od 13. října 1962. Ze stanice Leninskij prospekt lze přestoupit na stanici Ploščaď Gagarina na Moskevském centrálním okruhu.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Tato stanice je hloubená, s ostrovními nástupišti, mělkého založení. Provedení její podzemní části vychází z unifikovaného projektu pro stanice tohoto typu, avšak u Leninského prospektu jsou jak střední část, tak i boční části nástupiště více klenuté. Obklad sloupů, které rozkládají rovnoměrně váhu zeminy nad stanicí, tvoří bílý mramor, stěny za oběma kolejemi pak obkládají dlaždice. Osvětlení je umístěné v rozích stopu; do roku 2004 fungovala původní dekorativní svítidla.

Stanice má dva výstupy, které vedou na Gagarinovo náměstí; nedaleko se nachází také železniční nádraží. V budoucnu se zde plánuje k němu dobudovat další, celkem již třetí, výstup ze stanice. Leninskij prospekt denně využije 61 600 cestujících (2002), což ji řadí k těm středně vytíženým.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Medvědkovo Metro v MoskvěKalužsko-Rižskaja směr Novojaseněvskaja
Šabolovskaja Leninskij prospekt Akademičeskaja
MedvědkovoBabuškinskajaSviblovoBotaničeskij sad VDNCh AleksejevskajaRižskaja Prospekt Mira SucharjevskajaTurgeněvskaja Kitaj-gorod Treťjakovskaja Okťabrskaja Šabolovskaja Leninskij prospekt Akademičeskaja ProfsojuznajaNovyje ČerjomuškiKalužskaja BěljajevoKoňkovoŤoplyj StanJaseněvoNovojaseněvskaja