Akademičeskaja (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Akademičeskaja
Stát Rusko
Město Moskva
Vznik 13. října 1962
Linky Kalužsko-Rižskaja
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Stanice Akademičeskaja

Akademičeskaja (rusky Академическая) je stanice moskevského metra. Svůj název má podle nedaleké Akademie nauk. Veřejnosti slouží již od 13. října 1962.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Akademičeskaja je podzemní, hloubená stanice s ostrovním nástupištěm. Založena je 8,5 m hluboko. Navržena a postavena byla podle jednotného projektu pro stanice tohoto typu. Výstupy má dva, vycházejí do vestibulů (po pevných schodištích, na jižním výstupu je umístěn jeden eskalátor), umístěných pod Ho Či Minovým náměstím a Profsojuzné třídě. Denně jimi projde 67 000 cestujících (2002), což řadí Akademičeskou mezi stanice středně vytížené.

Její nástupiště podpírají dvě řady sloupů, obkládaných mramorem, stěny za nástupištěm jsou obložené od roku 2003 hliníkovými panely v bílé a modré barvě (původně dlaždicemi ve stejných barvách).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Medvědkovo Metro v MoskvěKalužsko-Rižskaja – 6 směr Novojaseněvskaja
Leninskij prospekt Akademičeskaja Profsojuznaja
MedvědkovoBabuškinskajaSviblovoBotaničeskij sad 14VDNChAleksejevskajaRižskajaProspekt Mira 5SucharjevskajaTurgeněvskaja 1 10Kitaj-gorod 7Treťjakovskaja 2 8Okťabrskaja 5ŠabolovskajaLeninskij prospekt 14AkademičeskajaProfsojuznajaNovyje ČerjomuškiKalužskajaBěljajevoKoňkovoŤoplyj StanJaseněvoNovojaseněvskaja 12