Novokuzněckaja (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Novokuzněckaja
Střední loď stanice
Střední loď stanice
Stát Rusko
Město Moskva
Vznik 20. listopadu 1943
Linky Zamoskvoreckaja
Externí odkazy
Kód památky 7720052000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Novokuzněckaja (rusky Новокузнецкая, projektový název byl Klementovskij pereulok, rusky Клементовский переулок) je přestupní stanice metra v Moskvě, na Zamoskvorecké lince. Nachází se pod centrem města, otevřena byla 20. listopadu 1943. Pojmenována je podle nedaleké ulice.

Novokuzněckaja je ražená trojlodní stanice, její výstavba byla zahájena roku 1938, v době, kdy již první úsek druhé linky byl dát do užívání. Výstavba se však zpozdila kvůli válce, a tak se stanice otevřela až na podzim roku 1943. Její provedení odráží tehdejší dobu stalinismu a oslav vítězství nad nepřítelem. Dekorace jsou velmi bohaté; architekti stanice za její provedení získali Státní cenu SSSR. Na obklad pilířů stanice bylo použito několik druhů mramoru; reliéfy a ornamenty znázorňují právě válečné události.

Stanice má jeden výstup s jedním povrchovým vestibulem; ten byl postaven s kruhovým půdorysem a s kopulí, pod kterou začíná šikmo vedený eskalátorový tunel. Ten je zaústěn v jednom konci střední lodě; z druhého pak vychází přestupní chodba na další ze dvou stanic na šesté a osmé lince. Kromě této pak z nástupiště vede ještě druhá přestupní chodba, a to z prostředku střední lodě po schodišti kolmo k ose stanice. Ještě existuje i třetí; ta vychází ještě za eskalátorovým tunelem, také v ose nástupiště, je však uzavřena a nepoužívá se.

Přestupy přibyly v letech 1970, 1985 a 1996; roku 1992 v rámci akce odstraňování starých komunistických názvů se plánovalo ji přejmenovat; nový název Zamoskvoreče se ale neprosadil a stanici zůstal nakonec původní.

Stanici denně využije zhruba 40 000 lidí, další desetitisíce pak přestupují odsud na další linky.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Chovrino Metro v MoskvěZamoskvoreckaja – 2 směr Alma-Atinskaja
Těatralnaja Novokuzněckaja Pavěleckaja
Chovrino ( – Bělomorskaja – ) Rečnoj vokzalVodnyj stadionVojkovskajaSokolAeroportDinamo 11Běloruskaja 5MajakovskajaTverskaja 7 9Těatralnaja 1 3Novokuzněckaja 6 8Pavěleckaja 5Avtozavodskaja 14TechnoparkKolomenskajaKaširskaja 11KantěmirovskajaCaricynoOrechovoDomodědovskajaKrasnogvardějskaja 10Alma-Atinskaja