Caricyno (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Caricyno
Caricyno
Stát Rusko
Město Moskva
Vznik 30. prosince 1984
Linky Zamoskvoreckaja
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Caricyno (rusky Царицыно, česky doslovně Carevnina) je stanice moskevského metra na jeho Zamoskvorecké lince a v její jižní části.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice Carycino je podzemní, hloubená, mělce založená stanice (hluboko 8 m, podle unifikovaného projektu s ostrovním nástupištěm podpíraným dvěma řadami po 26 sloupech). Má dva výstupy, vedoucí každý do podpovrchového mělce založeného vestibulu, z něhož vedou výstupy na pouliční úroveň.

Na rozdíl od ostatních stanic, kde byla pro obklad stěn za nástupištěm použita dlažba, u Carycina tvoří stěny za kolejemi v celé její délce dvě velké mozaiky z různých druhů mramoru (červený, hnědý, okrový, žlutý, šedý); jejich tematika čerpá především ze socialistického realismu, mají představovat úspěchy sovětské vědy. Sloupy pak obkládá mramor v barvě bílé.

Stanice Carycino byla otevřena 30. prosince 1983 pod názvem Lenino, krátce po otevření však byla celkem dvakrát zaplavena, což si vynutilo její uzavření. Při výměně nápisů stanice v roce 1990 se vyměnila jen některá písmena, tj. „И“, „Н“ a „О“ se neměnila a zůstala zachována. Současný název tak připomíná nedaleký park Carycino, jež je nazván po Kateřině Veliké, ruské carevně z 19. století.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Chovrino Metro v MoskvěZamoskvoreckaja – 2 směr Alma-Atinskaja
Kantěmirovskaja Caricyno Orechovo
Chovrino ( – Bělomorskaja – ) Rečnoj vokzalVodnyj stadionVojkovskajaSokolAeroportDinamo 11Běloruskaja 5MajakovskajaTverskaja 7 9Těatralnaja 1 3Novokuzněckaja 6 8Pavěleckaja 5Avtozavodskaja 14TechnoparkKolomenskajaKaširskaja 11KantěmirovskajaCaricynoOrechovoDomodědovskajaKrasnogvardějskaja 10Alma-Atinskaja