Avtozavodskaja (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Avtozavodskaja
Obecné informace
Původní název Zavod imeni Stalina
Stát Rusko
Město Moskva
Čtvrť Danilovskij rajón
Ulice Avtozavodskaja ulica, ulica Mastěrkova
Vznik 1. ledna 1943[1]
Linky 2 Zamoskvoreckaja
Technické informace
Typ stanice mělce založená
Počet nástupišť 1
Hloubka pod povrchem 11 m
Zeměpisné souřadnice
Kód památky 7720050000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Avtozavodskaja (rusky Автозаво́дская) je stanice moskevského metra na Zamoskvorecké (druhé) lince. Svůj název nese podle nedalekého automobilového závodu.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Avtozavodskaja se řadí k nejstarším stanicím na lince, ne však přímo k těm nejstarším z prvního úseku, zprovozného v 30. letech 20. století. Otevřena byla za druhé světové války, 1. ledna 1943, a to ještě pod názvem Zavod imeni Stalina (od 15. července 1968 má současný název). Její výstavba byla zahájena ještě před vypuknutím války a vzhledem k bojům musela být pozastavena; poté co se fronta posunula na západ mohly být práce obnoveny a stavba dokončena. Přesto se v rámci odstraňování komunistických symbolů na počátku 90. let (1992) ještě uvažovalo o přejmenování stanice na Simonovo, to však neuspělo.

Avtozavodskaja je podzemní, mělce založená (11 m hluboko) hloubená stanice, předchůdce masivně budovaných podobných stanic z 60. a 70. let podle jednotného projektu. Její nástupiště je ostrovní, strop podpírají dvě řady sloupů. Jejich obkladem je oroktojský žlutý mramor; v některých částech stanice byl ale užit i v jiné barvě (šedý) a jiného typu. Na stěnách za nástupištěm jsou kromě těchto mramorových desek umístěny také mozaiky; je jich celkem osm a připomínají Velkou vlasteneckou válku.

Stanice vešla do povědomí také v roce 2004; tehdy v tunelu směrem do stanice Pavěleckaja explodovala ve vlaku bomba. Při tomto teroristickém útoku zahynulo čtyřicet cestujících.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.mosmetro.ru/stations/zamoskvoretskaya/avtozavodskaya/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Chovrino Metro v MoskvěZamoskvoreckaja – 2 směr Alma-Atinskaja
Pavěleckaja Avtozavodskaja Technopark
Chovrino ( – Bělomorskaja – ) Rečnoj vokzalVodnyj stadionVojkovskajaSokolAeroportDinamo 11Běloruskaja 5MajakovskajaTverskaja 7 9Těatralnaja 1 3Novokuzněckaja 6 8Pavěleckaja 5Avtozavodskaja 14TechnoparkKolomenskajaKaširskaja 11KantěmirovskajaCaricynoOrechovoDomodědovskajaKrasnogvardějskaja 10Alma-Atinskaja