Domodědovskaja (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Domodědovskaja
StátRusko
MěstoMoskva
Vznik7. září 1985
Linky2 Zamoskvoreckaja
Technické informace
Typ stanicejednolodní stanice metra mělkého založení
Počet nástupišť1
Hloubka pod povrchem9,5 m
Externí odkazy
Souřadnice sídla
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Domodědovskaja (rusky Домодедовская) je stanice moskevského metra na Zamoskvorecké (druhé) lince, v její jižní části. Svůj název nese podle nedaleké čtvrti Domodědovo a přilehlého letiště.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Domodědovskaja je podzemní hloubená stanice (založena 9,5 m pod zemí), vyprojektovaná a postavená podle unifikované konstrukce; její ostrovní nástupiště podpírají dvě řady sloupů. Oproti starším stanicím zde však byly jisté prvky obměněny, například strop stanice a mramorový obklad sloupů, který tvoří dva druhy tohoto kamene. Na stěnách za nástupištěm jsou umístěné reliéfy s tematikou letecké dopravy. Mramor, který byl použit jak na sloupy, tak i na stěny za kolejemi je převážně bílý, užity byly ale i tmavší odstíny. Podlahu tvoří žula různých odstínů, uspořádaná do šikmých obrazců.

Stanice je hlavně využívána pro dopravu k nedalekému letišti; mezi ní a vzdušným přístavem funguje kyvadlový autobusový spoj. Domodědovskaja byla otevřena 7. září 1985.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Chovrino Metro v MoskvěZamoskvoreckaja směr Alma-Atinskaja
Orechovo Domodědovskaja Krasnogvardějskaja
ChovrinoBělomorskajaRečnoj vokzalVodnyj stadionVojkovskaja SokolAeroportDinamo Bělorusskaja MajakovskajaTvěrskaja Těatralnaja Novokuzněckaja Pavěleckaja Avtozavodskaja Technopark KolomenskajaKaširskaja KantěmirovskajaCaricynoOrechovoDomodědovskajaKrasnogvardějskaja Alma-Atinskaja