Domodědovskaja (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Domodědovskaja
Obecné informace
Stát Rusko
Město Moskva
Vznik 7. září 1985
Linky 2 Zamoskvoreckaja
Technické informace
Typ stanice jednolodní stanice metra mělkého založení
Počet nástupišť 1
Hloubka pod povrchem 9,5 m
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Domodědovskaja (rusky Домодедовская) je stanice moskevského metra na Zamoskvorecké (druhé) lince, v její jižní části. Svůj název nese podle nedaleké čtvrti Domodědovo a přilehlého letiště.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Domodědovskaja je podzemní hloubená stanice (založena 9,5 m pod zemí), vyprojektovaná a postavená podle unifikované konstrukce; její ostrovní nástupiště podpírají dvě řady sloupů. Oproti starším stanicím zde však byly jisté prvky obměněny, například strop stanice a mramorový obklad sloupů, který tvoří dva druhy tohoto kamene. Na stěnách za nástupištěm jsou umístěné reliéfy s tematikou letecké dopravy. Mramor, který byl použit jak na sloupy, tak i na stěny za kolejemi je převážně bílý, užity byly ale i tmavší odstíny. Podlahu tvoří žula různých odstínů, uspořádaná do šikmých obrazců.

Stanice je hlavně využívána pro dopravu k nedalekému letišti; mezi ní a vzdušným přístavem funguje kyvadlový autobusový spoj. Domodědovskaja byla otevřena 7. září 1985.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Chovrino Metro v MoskvěZamoskvoreckaja – 2 směr Alma-Atinskaja
Orechovo Domodědovskaja Krasnogvardějskaja
Chovrino ( – Bělomorskaja – ) Rečnoj vokzalVodnyj stadionVojkovskajaSokolAeroportDinamo 11Běloruskaja 5MajakovskajaTverskaja 7 9Těatralnaja 1 3Novokuzněckaja 6 8Pavěleckaja 5Avtozavodskaja 14TechnoparkKolomenskajaKaširskaja 11KantěmirovskajaCaricynoOrechovoDomodědovskajaKrasnogvardějskaja 10Alma-Atinskaja